Černočerná obloha, tsunami a toxický popel. Tonga se vzpamatovává z výbuchu sopky

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
17. 1. 2022 19:55
Erupci tichomořské sopky Hunga Tonga-Hunga Ha’apai zaznamenal téměř celý svět. Tlaková vlna byla o víkendu slyšet až na americké Aljašce a vlnu tsunami, kterou výbuch způsobil, pozorovali lidé v Japonsku, Latinské Americe nebo na Fidži. Z nebe na souostroví Tonga padal popel a kamení, až obloha zcela zčernala, popsali lidé z místa.
Výbuch sopky na tichomořském souostroví Tonga vyvolal tsunami. | Video: Reuters

Vulkanologové upozorňovali na sopečnou aktivitu už loni v prosinci, kdy se podmořský vulkán začal sunout nad hladinu. V sobotu ale došlo k obrovské erupci, nově vytvořený ostrov se částečně zřítil a sopka na blízké souostroví Tonga poslala několikametrovou vlnu tsunami. Do vzduchu uniklo velké množství vulkanického prachu.

Obrovský výbuch podmořské sopky Hunga Tonga-Hunga Ha’apai.
Obrovský výbuch podmořské sopky Hunga Tonga-Hunga Ha’apai. | Foto: Reuters

Výbuch přerušil telefonické i internetové spojení se souostrovím a sousedním zemím se až v pondělí podařilo vyslat letadla, která mají zjistit, k jak velkým škodám došlo. Zatím je hlášena první oběť přímo z ostrovů.

"Komunikace nefunguje a nevíme, jak velké jsou škody na životech nebo majetku. Víme ale to, že Tonga potřebuje okamžitou pomoc, aby mohla svým občanům poskytnout pitnou vodu a jídlo," napsal na sociální sítě předseda tonžského parlamentu Fatafehi Fakafanua.

Zároveň ale místní politici prosí, aby lidé s pomocí vyčkali a byli opatrní. Bojí se, že by možní dobrovolníci přinesli na zničené ostrovy koronavirus, jehož šíření se zemi dosud dařilo omezovat.

"Je to opravdu špatné. Řekli nám, ať zůstaneme uvnitř a zakryjeme okna a dveře, protože je to nebezpečné," uvedla ve videu na Facebooku Nightingale Filihiaová. Ona i její rodina se skrývají před velkým mračnem vulkanického prachu, který na souostroví stále dopadá. Odborníci varují, že prach je vysoce toxický a lidé by si měli chránit dýchací cesty rouškou.

"Bylo mi těch lidí líto," vzpomíná na první momenty po erupci Filihiaová. "Všichni strnuli, když došlo k výbuchu. My jsme pospíchali domů." Lidé pak po ulici chodili s deštníky, aby se chránili před popelem a kamínky, které padaly z oblohy.

Podmořská sopka Hunga Tonga-Hunga Ha’apai byla aktivní už na začátku ledna.
Podmořská sopka Hunga Tonga-Hunga Ha’apai byla aktivní už na začátku ledna. | Foto: Reuters

Premiér Siaosi Sovaleni uvedl, že většina země je silně poničená. Podle novozélandských zdrojů následná vlna tsunami poničila lodě, obchody i další infrastrukturu. V některých částech souostroví se už ale obnovuje elektřina a některým lidem se povedlo navázat telefonické spojení.

Zmizela ve vlnách

Videa na sociálních sítích ukazují, jak lidé před vlnou prchají, zatímco voda ničí protipovodňovou bariéru. Další ukazují zaplavené čtvrti, včetně budovy banky v hlavním městě Nuku’alofa. Na jiných záběrech jsou slyšet plačící děti v kostele, zatímco se kolem oken prohání mořské vlny.

Obrovský výbuch podmořské sopky Hunga Tonga-Hunga Ha’apai ze satelitních snímků.
Obrovský výbuch podmořské sopky Hunga Tonga-Hunga Ha’apai ze satelitních snímků. | Foto: Reuters

První obětí přímo ze souostroví je padesátiletá Britka Angela Gloverová, která na ostrově Tongatapu s manželem Jamesem provozovala psí útulek. Pár zasáhla vlna tsunami, když se vraceli pro zvířata. "Jamesovi se podařilo chytit se stromu a docela dlouho se držel, ale Angele se to nepovedlo a spolu se čtyřmi nebo pěti psy ji spláchla voda," popsal pro britský deník The Guardian její bratr Nick Eleini.

Satelitní snímky ukazují, že neobydlené ostrovy Nuku a Tau zničila eroze. Podle tamních geologických úřadů se plyn, kouř a popel z erupce dostaly až 20 kilometrů vysoko do atmosféry.

Mořská voda zaplavila i ulice ve městě Santa Cruz v americkém státě Kalifornie. Na 200 tisíc obyvatel evakuovalo vzdálené Japonsko. Rozbouřené moře zaznamenali také v Chile nebo Peru, kde dva lidé utonuli.

Pobřeží Japonska po přílivové vlně způsobené výbuchem sopky.
Pobřeží Japonska po přílivové vlně způsobené výbuchem sopky. | Foto: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Na pochod Praha-Prčice se dnes po dvouleté pauze vydalo přes 17 500 turistů

Na trasy pochodu Praha-Prčice se dnes po dvouleté covidové pauze vydalo 17 508 turistů. První z nich vyrazili na trať už před 05:00. Po poledni se začali vracet účastníci kratších tratí a cyklisté. Před 13:00 zatím do cíle nedorazil žádný z účastníků nejdelší sedmdesátikilometrové trasy. Všichni se musí vrátit do dnešních 20:00.

Pořadatelé museli počet účastníků omezit kvůli výluce železničního provozu mezi Olbramovicemi a Chotovinami. Na trasy se tak vydali jen ti, kteří se dopředu elektronicky zaregistrovali, informovala za pořadatele Dana Horáková.

Letos se tak zájemci nemohli registrovat až na startu, jak byli zvyklí, pouze ukazovali QR kódy. "Potřebovali jsme zastropovat trasy, proto jsme registraci uzavřeli dva dny před pochodem. Kvůli rekonstrukcím železniční trati jsou trasy kyvadlové dopravy delší, posílili jsme i dopravu na jih," uvedla Horáková. Pořadatelé ocenili, že jim letos ubyla práce s penězi.

Trasy pro pěší měří od 23 do 70 kilometrů, přičemž nejdelší začíná v Praze. Část z 21 tras je vyhrazena pro cyklisty. "Cyklisti mají samostatné trasy od roku 2006, chtěli jsme zabránit nebezpečí, protože se míchali do tras pro pěší," doplnila Horáková.

Nejoblíbenější je dětská trasa z Votic dlouhá 23 kilometrů. "Využívají ji i senioři, kterým už to tolik nechodí. Vozíčkářská trasa začínala v Miličíně, vyrazilo na ni 98 vozíčkářů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hermannová se Štochlovou jsou na písku v Kusadasi ve čtvrtfinále

Plážové volejbalistky Barbora Hermannová s Marií-Sárou Štochlovou porazily na turnaji série Pro Tour Challenge v Kusadasi v prvním kole play off Italky Margheritu Bianchinovou a Claudii Scampoliovou 21:17, 23:21 a postoupily do čtvrtfinále. V tureckém přímořském středisku dosud neztratily ani set a zvýšily šance na účast na červnovém mistrovství světa v Římě.

České jedničky po vítězství ve skupině potvrdily dobrou formu i proti Italkám. První set získaly díky čtyřem bodům v řadě od stavu 17:17, ve vyrovnanější druhé sadě sice neproměnily tři mečboly, ale čtvrtou šanci na ukončení zápasu už využily. K vítězství si pomohly sedmi esy.

V odpoledním čtvrtfinále se Hermannová se Štochlovou utkají s osmým nasazeným německým párem Sandra Ittlingerová, Isabel Schneiderová. Bez ohledu na výsledek už je jasné, že při čtvrtém startu na okruhu vylepší společné maximum, kterým je květnové deváté místo z Dauhá. V Turecku neskončí hůř než páté.

Zdroj: ČTK
Další zprávy