Černobyl už není nebezpečný, řekla po 20 letech OSN

rst, Red Zah
22. 11. 2007 13:30
Region teď má spasit ekoturistika a biopaliva
Lidi z Černobylu má 21 let po katastrofě spasit pěstování plodin, z nichž se vyrábějí biopaliva. A ekoturistika
Lidi z Černobylu má 21 let po katastrofě spasit pěstování plodin, z nichž se vyrábějí biopaliva. A ekoturistika | Foto: Reuters

New York - "Pohotovostní fáze" v oblastech kolem jaderné elektrárny Černobyl skončila. Více než dvacet let po nejhorší jaderné havárii v dějinách to oznámila Organizace spojených národů.

V rezoluci, kterou tento týden přijalo valné shromáždění OSN, se uvádí, že zamořené oblasti v blízkosti Černobylu je sice stále potřeba sledovat, pouhý monitoring teď má ale vystřídat takzvaná "fáze obnovy".

Speciální projekty, v rámci nichž chce Organizace spojených národů například poskytovat půjčky a poradenství ukrajinským, ruským a běloruským farmářům, mají lidem z nejvíce postižených regionů vrátit ztracenou sebedůvěru.

Některým plodinám totiž radiace neškodí. Lukrativní se tak může stát například pěstování plodin na výrobu biopaliv.

Černobyl, nejhorší jaderná havárie v dějinách. Připoměňte si ji ZDE:

Foto: Aktuálně.cz

Někteří zástupci OSN jdou ještě dál: mluví dokonce o rozvoji ekoturistiky. Přesvědčit turisty, aby zavítali do Černobylu, ale nebude jednoduché.

Narušená psychika

Většina obyvatel zamořených oblastí se s havárií nedokázala vyrovnat zejména psychicky. "Nadměrný alkoholismus a kouření je tu teď spíš zdrojem rakoviny, než samotná radiace," cituje BBC Cihan Sultanogluovou z Rozvojového programu OSN (UNDP).

Reaktor v jaderné elektrárně Černobyl explodoval v roce 1986 a následný únik radioaktivních látek zamořil velkou část východní Evropy.

Více než 330 tisíc lidí muselo urychleně opustit své domovy.

Na následky ozáření přesto zemřely tisíce lidí. Zatímco Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že výbuch zabil 9.000 lidí, jiné organizace uvádějí čísla mnohonásobně vyšší.

Dopady havárie, zvláště na děti, vědci zkoumají dodnes.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

EU prodloužila do roku 2032 zrušení roamingových poplatků

Zákazníci evropských telekomunikačních operátorů budou moci dalších deset let volat, posílat textové zprávy a připojit se k internetu ve všech zemích Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru (EHP) za stejné ceny jako doma. V tiskové zprávě to dnes uvedla Evropská komise (EK), která tak prodloužila bezplatný roaming do roku 2032. Zároveň oznámila s platností od 1. července další pravidla. Ta mají zaručit stejně kvalitní internet jako v domovské zemi, upozorňování na jinou než pozemní síť či zlepšený přístup k tísňovému volání v celé EU.

"Díky nařízení o roamingu jsme mohli všichni začít používat v zahraničí svůj mobilní telefon tak, jak jsme byli zvyklí z domova," uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. "Při svých cestách po EU proto můžeme bez příplatků telefonovat, posílat textové zprávy a používat internet. To je velmi hmatatelná výhoda, kterou nám přinesl náš jednotný evropský trh. Prodloužení platnosti těchto pravidel zachová konkurenceschopnost cen mezi operátory a umožní spotřebitelům využívat bezplatné roamingové služby dalších deset let," dodala.

Podle nových pravidel mají operátoři poskytující mobilní služby zajistit, aby spotřebitelé měli přístup k síti čtvrté generace (4G) nebo k pokročilejší 5G.

Zdroj: ČTK
Další zprávy