Černobyl a Fukušimu budou hlídat družice

ČTK ČTK
26. 8. 2013 22:46
Japonsko a Ukrajina se dohodli na sledování jaderných elektráren.
Fukušima dva roky poté.
Fukušima dva roky poté. | Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajina a Japonsko se dohodly na společném projektu: chtějí vypustit sérii malých družic, které budou z vesmíru sledovat jejich jaderné elektrárny Černobyl a Fukušima, tedy místa nejhorších havárií v dějinách jaderné energetiky.

Uzavření dohody oznámili šéfové diplomacií obou zemí po dnešních rozhovorech v Kyjevě.

"Dohodli jsme se, že budeme spolupracovat ve vesmíru, abychom sledovali oblasti kolem Černobylu a Fukušimy," uvedl japonský ministr zahraničí Fumio Kišida.

"V tomto projektu budou využity ukrajinské rakety a velice malé družice, které vyvinula Tokijská univerzita. Vlády obou zemí souhlasily maximálně napomoci tomuto projektu, jehož první etapu plánujeme zahájit velice brzy," dodal.

Projekt podle agentury AFP počítá s vypuštěním osmi miniaturních družic (každá o váze asi 60 kilogramů), které budou sbírat informace o důsledcích úniku radioaktivity u obou elektráren.

Z oběžné dráhy ve výši 600 kilometrů, na kterou je mají vynést ukrajinské rakety, mají každé dvě hodiny fotografovat určené oblasti a zaznamenávat úroveň radioaktivity.

Japonský host navštívil elektrárnu Černobyl, kde se v dubnu 1986 v důsledku nepovedeného experimentu odehrála dosud největší jaderná havárie.

O čtvrtstoletí později, v březnu 2011, zemětřesení a přívalová vlna cunami poškodila elektrárnu Fukušima.

Jakkoli obě katastrofy byly velmi odlišné, oběma byl přisouzen na mezinárodní stupnici jaderných událostí (INES) maximální sedmý stupeň - "velmi těžká havárie".

 

Právě se děje

před 29 minutami

Pachatele hanlivých nápisů na Havlově chalupě na Hrádečku policie nezjistila

Pachatele hanlivých nápisů na vratech chalupy bývalého prezidenta Václava Havla na Hrádečku na Trutnovsku policie nezjistila a případ odložila. Škodu policie vyčíslila téměř na 5500 korun. Nápisy neznámý pachatel na vrata nastříkal v noci na 10. října loňského roku.

"Oprávněný správce budovy se s žádnou škodou pro případ náhrady v trestním řízení nepřipojil. Samotné nápisy byly odstraněny hned po zadokumentování ze strany policie," uvedl mluvčí trutnovské policie Lukáš Vincenc. Chalupu na Hrádečku po Havlově smrti vlastní jeho manželka Dagmar Havlová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy