Černé skříňky havarovaného egyptského letadla hledá i ponorka

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 5. 2016 13:39
Po vraku a černých skříňkách zmizelého egyptského letadla se zapojila i ponorka, která se dostane až do hloubky tří kilometrů. Úřady doufají, že se tak podaří vyjasnit příčiny pádu stroje, na jehož palubě bylo 66 lidí.
Pátrání po airbusu společnosti EgyptAir. Ilustrační foto
Pátrání po airbusu společnosti EgyptAir. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Káhira - Do pátrání po vraku a černých skříňkách zříceného egyptského letadla se dnes zapojila i ponorka, která může operovat v hloubce až tři tisíce metrů. Oznámil to egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí, podle nějž se zatím o příčinách čtvrteční havárie airbusu patřícího aerolinkám Egyptair stále nic podrobnějšího nedá říci.

Na palubě letadla bylo v době jeho pádu do Středozemního moře 66 lidí, všichni zahynuli.

Podle Sísího se ponorka, která je ve vlastnictví egyptského ministerstva ropného průmyslu, zapojila do pátrací operace, která ve Středozemním moři asi 300 kilometrů od egyptských břehů pokračuje už čtvrtý den. Měla by pomoci objevit trup letounu a zejména černé skříňky. Ty obsahují záznamy o průběhu letu a jsou klíčové pro další vyšetřování, které by mělo objasnit příčiny pádu stroje.

Sísí zdůraznil, že vyšetřování zatím stále pracuje s celou řadou hypotéz a žádnou z nich neupřednostňuje. Téměř stejná slova volil v sobotu francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault. Oba tak vyzývají média ke zdrženlivosti poté, co se objevily informace o chybových hlášeních vyslaných z letadla krátce před jeho pádem.

Francouzský úřad pro bezpečnost civilního letectví (BEA) v sobotu potvrdil, že letadlo vyslalo například automatickou zprávu o detekci kouře na palubě.

Stroj mířící z Paříže do Káhiry, na jehož palubě bylo 56 cestujících a deset členů posádky, zmizel z obrazovek radarů ve čtvrtek brzy ráno krátce před plánovaným přistáním v egyptském hlavním městě. Mezi oběťmi je třicet Egypťanů, patnáct Francouzů a občané dalších zemí. Havárii potvrdil teprve v pátek nález prvních pozůstatků letadla.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy