Ovládne Černou Horu její "kauza Kuciak"? Klidně nás všechny zabijte, zuří šéf postřelené novinářky

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
10. 5. 2018 20:25
Černohorskou investigativní novinářku Oliveru Lakićovou postřelili před jejím domem v Podgorici. Za posledních sedm měsíců jde o třetí útok na novináře v Evropě.
Postřelená černohorská novinářka Olivera Lakić na fotografii vytisknuté na přední straně novin, pro které pracuje.
Postřelená černohorská novinářka Olivera Lakić na fotografii vytisknuté na přední straně novin, pro které pracuje. | Foto: Reuters

Podgorica - V úterý večer zastavil neznámý muž černohorskou investigativní novinářku Oliveru Lakićovou před jejím bytem v Podgorici. Z bezprostřední blízkosti ji střelil do nohy a utekl.

Jde o druhý útok na novináře v této balkánské zemi během pouhého měsíce. V dubnu vybuchla nálož v prázdném voze novináře Seada Sadikoviće přímo před jeho domem.

Olivera Lakićová pracuje pro deník Vijesti. Píše o organizovaném zločinu a věnuje se především padělkům a pašování cigaret. Ve svých článcích narazila i na údajné napojení vysoce postavených úředníků do nezákonné činnosti. Je zvyklá na výhrůžky, už v roce 2012 ji poprvé fyzicky napadli. Tehdy ji ale dosud neznámí pachatelé jen zbili.

"Trvalo roky, než se z toho dostala. Teprve v posledním roce se začala zase smát, byla optimistická a užívala si svoji práci," řekl ve středu šéfredaktor deníku Vijesti Željko Ivanović poté, co ji navštívil v nemocnici.

"Je naprosto jasné, že to byl velmi profesionální útok. Mohli ji jednoduše zabít, ale chtěli místo toho poslat zprávu: jí, všem novinářům v Černé Hoře a možná že i části vlády," cituje ho britský deník The Guardian.

Navíc nejde o ojedinělý případ v Evropě. Slovenskem letos otřásla vražda novináře Jána Kuciaka a loni v říjnu na Maltě zase vybuchlo auto, ve kterém seděla investigativní reportérka Daphne Galiziová.

Černá Hora, Slovensko i Malta

Černá Hora má s organizovaným zločinem napojeným na pašování drog a cigaret dlouhodobý problém, který se v poslední době stupňuje. K vraždám dochází na veřejných místech i v turistických destinacích. Není výjimkou, že jsou terčem útoků také novináři. Podle Ivanoviče došlo za posledních deset let k 25 fyzickým útokům jen na novináře z deníku Vijesti.

Důvodem je jejich práce, která odkrývá napojení vysoce postavených úředníků na zločince.

Čerstvý černohorský prezident Milo Djukanović, který se v čele země pohybuje prakticky už od začátku 90. let, se sám před několika týdny veřejně opřel do novin, kde Olivera Lakićová pracuje. Její šéf Ivanović prezidentovi nyní na demonstraci vzkázal, že klidně mohou zabít všechny novináře, ale jednou se za to někdo bude zodpovídat.

Vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka, kterého i s jeho snoubenkou zastřelili letos v únoru přímo v jeho domě, také stále není objasněná.

Podle poslední vyšetřovací verze, kterou slovenská policie zveřejnila, byl cílem útočníků pouze on. Motivem byla zřejmě jeho práce. Kuciak psal mimo jiné o působení italské mafie ’Ndrangheta na východě Slovenska a o jejím napojení na vládní stranu Směr.

A loni v říjnu byla na Maltě zavražděna investigativní novinářka Daphne Galiziová. Třiapadesátileté ženě explodovala výbušnina v autě jen krátce poté, co vyrazila ze svého domu.

Tato slavná reportérka vedla na Maltě vyšetřování aféry Panama Papers, do které byly podle ní zapletené i tamní vládní špičky. Pouštěla se i do maltského premiéra Josepha Muscata a dvou jeho blízkých spolupracovníků. Jen dva týdny před svou smrtí oznámila na policii, že ji někdo sleduje a vyhrožuje jí.

Půl roku po smrti Galiziové jsou obviněni tři muži. Policie ale čelí kritice kvůli úniku informací. Někteří její členové měli údajně varovat podezřelé, že jsou v hledáčku vyšetřovatelů.

Letos už 32 životů

Všeobecná nedůvěra v policejní vyšetřování a podezření, že jsou do zločineckých sítí zapojeni i vládní činitelé, spojuje všechny tři případy. V černohorské Podgorici se ve středu sešly stovky lidí, aby protestovali proti úřadům, které podle nich dělají málo pro vyřešení útoků na novináře.

Ty se objevují po celém světě a podle organizace World Press Freedom k nim dochází stále častěji. Od roku 1990 bylo zavražděno přes 2500 novinářů. Čísla jsou ovlivněna občanskými válkami, k vraždám novinářů ale dochází i v zemích, kde žádná válka nezuří.

Za jednu z nejnebezpečnějších zemí pro novináře se dlouhodobě považuje například Mexiko. Minulý rok tam bylo zavražděno podle Reportérů bez hranic bezmála 70 novinářů.

Celosvětově zemřelo násilnou smrtí za prvních pět měsíců letošního roku celkem 32 novinářů.

Video: Demonstrace na Slovensku za svobodu médií

Tisíce lidí demonstrovaly v Bratislavě na památku Kuciaka i za svobodu veřejnoprávních médií | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy