CERN odstavil urychlovač, jenž má vyrobit Higgsův boson

Petr Jemelka Petr Jemelka
14. 2. 2013 12:56
Opravy potrvají 2 roky, pak bude urychlovač schopen dosáhnout maximálního výkonu
Foto: Maximilien Brice / CERN

Ženeva - Další pátrání po Higgsově bosonu musí počkat. Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) totiž na dva roky odstaví Velký hadronový urychlovač (LHC).

Největší urychlovač částic na světě, který byl spuštěn v roce 2008 pod francouzsko-švýcarskou hranicí, kvůli technickým závadám nikdy nedosáhnul plného výkonu a vědci ho na to teď chtějí připravit.

Přístroj za 7,5 miliardy eur byl odstaven ve čtvrtek ráno, 1734 magnetů, které paprsky v podzemním komplexu urychlují, však zahřeje na pokojovou teplotu až v sobotu. Teprve potom bude možné začít s opravami.

Jedná se o dosud nejdelší odstávku přístroje, jenž by měl prokázat, že jsou stěžejní teorie současné fyziky správné.

Hlavním úkolem techniků bude vylepšit spojení mezi magnety, tak aby vydržely enormní nápor elektrického proudu, které jimi může procházet, v případě, že dojde k závadě, tak jako se to stalo v roce 2008.

Už na konci roku 2011 CERN díky obřímu urychlovači objevil částici, která by mohla být Higgsovým bosonem, tedy jedním ze základních stavebních kamenů současné fyziky. Objev je ale třeba ještě prověřit.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 8 minutami

U Jasenné na Zlínsku se stala smrtelná autonehoda, silnice je uzavřená

U Jasenné na Zlínsku se v neděli ráno stala smrtelná dopravní nehoda. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku je uzavřená, policisté v obou obcích odklánějí dopravu, sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín.

"Řidič osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic čelně narazil do stromu a s vozidlem skončil na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Veškeré okolnosti této tragické dopravní nehody na místě prověřují dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty," uvedla Kozumplíková. Silnice by podle ní měla zřejmě být uzavřená celé dopoledne.

před 41 minutami

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kvůli údržbě trati nejezdí tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská

Kvůli údržbě trati nejezdí v neděli tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská v centru Prahy. Jednosměrná výluka potrvá od 08:00 do 16:00 a týká se linek 3, 5, 6, 9 a 14. Detailní informace zveřejnil dopravní podnik hlavního města na svém webu.

Tramvaje budou v uzavřeném úseku jezdit po objízdných trasách, a to pouze ve směru Lazarská-Jindřišská. V opačném směru bude provoz bez omezení. Náhradní doprava nebude zavedena, cestující můžou využít metro.

Zdroj: ČTK
Další zprávy