CERN odstavil urychlovač, jenž má vyrobit Higgsův boson

Petr Jemelka Petr Jemelka
14. 2. 2013 12:56
Opravy potrvají 2 roky, pak bude urychlovač schopen dosáhnout maximálního výkonu
Foto: Maximilien Brice / CERN

Ženeva - Další pátrání po Higgsově bosonu musí počkat. Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) totiž na dva roky odstaví Velký hadronový urychlovač (LHC).

Největší urychlovač částic na světě, který byl spuštěn v roce 2008 pod francouzsko-švýcarskou hranicí, kvůli technickým závadám nikdy nedosáhnul plného výkonu a vědci ho na to teď chtějí připravit.

Přístroj za 7,5 miliardy eur byl odstaven ve čtvrtek ráno, 1734 magnetů, které paprsky v podzemním komplexu urychlují, však zahřeje na pokojovou teplotu až v sobotu. Teprve potom bude možné začít s opravami.

Jedná se o dosud nejdelší odstávku přístroje, jenž by měl prokázat, že jsou stěžejní teorie současné fyziky správné.

Hlavním úkolem techniků bude vylepšit spojení mezi magnety, tak aby vydržely enormní nápor elektrického proudu, které jimi může procházet, v případě, že dojde k závadě, tak jako se to stalo v roce 2008.

Už na konci roku 2011 CERN díky obřímu urychlovači objevil částici, která by mohla být Higgsovým bosonem, tedy jedním ze základních stavebních kamenů současné fyziky. Objev je ale třeba ještě prověřit.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 30 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy