Cenzurovali jsme zprávy o oteplování, přiznala NASA

gaz
4. 6. 2008 22:05
Informace se "vylepšovaly" kvůli Bílému domu
Foto: Aktuálně.cz

Washington - Globální oteplování je ožehavým tématem, o kterém se - víc než kdekoliv jinde - diskutuje hlavně v politické aréně.

Také americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) přiznal, že jeho studie o oteplování nebyly zdaleka tak "vědecké", jak se tvářily.

Podle 93stránkové studie, kterou udělal jeho kontrolní úřad, za "nepatřičným politickým vměšováním" stáli "političtí přidělenci" z tiskového oddělení.

Vědecký výzkum týkající se globálního oteplování měl být upravován v letech 2004 až 2006.

Tiskové oddělení ovšem v reakci na kritiku uvedlo, že nejde o nové informace. Problém se prý už vyřešil a NASA teď funguje vzorně. Úředníci, na jejichž hlavu se kritika snesla, závěry zprávy odmítli.

"Moje celá kariéra byla zasvěcená otevřené a čestné komunikaci," prohlásil podle agentury AP bývalý mluvčí NASA Dean Acosta, který nyní pracuje na stejném postu u Boeingu.

"Neviděl jsem věci, které byly politicky ovlivňované," tvrdí i šéf oddělení David Mould.

Fyzik a spisovatel Mark Bowen, který o cenzuře v NASA napsal knihu, si naopak myslí, že je zpráva příliš měkká. Podle něj se na upravování informací podílelo i vedení NASA a Bílý dům.

Oteplování neexistuje. Blíží se volby

Šlo například o odmítání přístupu novinářů k vědcům nebo editaci závěrů výzkumu. V jednom případě byla roku 2004 zrušena tisková konference o globálním oteplování a ozonové díře.

Důvodem byly blížící se prezidentské volby.

"Většina vědců, kteří se globálním oteplováním zabývají, a většina úředníků Oddělení veřejných záležitostí pevně věří, že tyto kroky měly za cíl systematicky vykreslovat NASA v co nejpříznivějším světle vůči politice administrativy," zní verdikt kontrolorů NASA.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Ministr zdravotnictví USA má koronavirus, pozitivní test mu vyšel v Berlíně

Americký ministr zdravotnictví Xavier Becerra, který je na návštěvě Berlína, měl ve středu pozitivní test na koronavirus. Informovala o tom jeho mluvčí.

Ministr je plně naočkovaný proti covidu-19, vykazuje mírné příznaky a bude pokračovat v práci z izolace, uvedla jeho mluvčí. Naposledy byl v Bílém domě před týdnem a nepřišel do rizikového kontaktu s prezidentem Joem Bidenem.

Nyní je ministr v Berlíně, kde se měl ve čtvrtek a v pátek setkat se svými protějšky ze skupiny velkých světových ekonomik G7. Jednání se podle agentury AP budou věnovat ponaučením z pandemie, ochraně zranitelných skupin a neočkovaných před covidem-19 a ulehčení zdravotnickým systémům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy