Cenzurovali jsme zprávy o oteplování, přiznala NASA

gaz
4. 6. 2008 22:05
Informace se "vylepšovaly" kvůli Bílému domu
Foto: Aktuálně.cz

Washington - Globální oteplování je ožehavým tématem, o kterém se - víc než kdekoliv jinde - diskutuje hlavně v politické aréně.

Také americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) přiznal, že jeho studie o oteplování nebyly zdaleka tak "vědecké", jak se tvářily.

Podle 93stránkové studie, kterou udělal jeho kontrolní úřad, za "nepatřičným politickým vměšováním" stáli "političtí přidělenci" z tiskového oddělení.

Vědecký výzkum týkající se globálního oteplování měl být upravován v letech 2004 až 2006.

Tiskové oddělení ovšem v reakci na kritiku uvedlo, že nejde o nové informace. Problém se prý už vyřešil a NASA teď funguje vzorně. Úředníci, na jejichž hlavu se kritika snesla, závěry zprávy odmítli.

"Moje celá kariéra byla zasvěcená otevřené a čestné komunikaci," prohlásil podle agentury AP bývalý mluvčí NASA Dean Acosta, který nyní pracuje na stejném postu u Boeingu.

"Neviděl jsem věci, které byly politicky ovlivňované," tvrdí i šéf oddělení David Mould.

Fyzik a spisovatel Mark Bowen, který o cenzuře v NASA napsal knihu, si naopak myslí, že je zpráva příliš měkká. Podle něj se na upravování informací podílelo i vedení NASA a Bílý dům.

Oteplování neexistuje. Blíží se volby

Šlo například o odmítání přístupu novinářů k vědcům nebo editaci závěrů výzkumu. V jednom případě byla roku 2004 zrušena tisková konference o globálním oteplování a ozonové díře.

Důvodem byly blížící se prezidentské volby.

"Většina vědců, kteří se globálním oteplováním zabývají, a většina úředníků Oddělení veřejných záležitostí pevně věří, že tyto kroky měly za cíl systematicky vykreslovat NASA v co nejpříznivějším světle vůči politice administrativy," zní verdikt kontrolorů NASA.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Kim v dopise pozval Trumpa na návštěvu Pchjong-jangu, píše jihokorejský deník

Severokorejský vůdce pozval v srpnovém dopise amerického prezidenta Donalda Trumpa na návštěvu Pchjong-jangu. S odvoláním na diplomatické zdroje o tom v pondělí informoval jihokorejský deník Čungang ilbo. Dopis byl již druhým, který Trump obdržel během srpna. Severní Korea nedávno uvedla, že je ochotna koncem září obnovit rozhovory se Spojenými státy o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Chvíli poté ale při testu vypálila projektily z dalekonosného raketometu. Bílý dům ani severokorejské úřady zatím tyto informace nijak nekomentovaly.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Bouře Humberto v Atlantiku zesílila na hurikán prvního stupně

V příštích 48 hodinách by měla bouře dále posilovat, uvedlo americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Nyní se hurikán nachází asi 1260 kilometrů západně od Bermud a doprovází ho vítr o rychlosti 120 kilometrů za hodinu, napsala agentura Reuters. Pohybuje se severovýchodním směrem rychlostí pět kilometrů za hodinu. 

Americký úřad v souvislosti s bouří vydal varování před takzvanými zpětnými mořskými proudy, které jsou velkým rizikem pro plavce a které může hurikán přinést do oblasti severozápadních Baham i na jihovýchodní americké pobřeží od Floridy po Severní Karolínu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy