reklama
 
 

Cenzoři nechtějí, abyste si přečetli: Vůdce Číny zemřel

7. 7. 2011 11:49
Exprezident Ťiang Ce-min je buď ve velmi špatném stavu, anebo dokonce mrtev

Peking - Čínou se šíří zvěsti o smrti dlouholetého vůdce Ťiang Ce-mina. Čtyřiaosmdesátiletý politik stál v čele Číny od začátku devadesátých let až do roku 2003, ale nadále si uchoval velký vliv.

Příčinou spekulací je fakt, že se Ťiang Ce-min neukázal na oslavách devadesátého výročí založení Komunistické strany Číny.

Státní média informaci o jeho smrti sveřepě popírají, ale například tisková agentura Nová Čína neuvedla nic o důvodech, proč se bývalý lídr neobjevuje na veřejnosti.

Úřady také cenzurují na internetu veškeré zmínky o jeho smrti a blokují servery, které o údajném skonu politika informují.

Zdraví nejvyšších představitelů čínský režim pokládá za státní tajemství, které nesmí být zveřejňováno. Podle informací agentury Reuters na tom ale nedávno byl Ťiang opravdu špatně a na jednotce intenzivní péče vojenské nemocnice jej hospitalizovali po infarktu.

Ťiang Ce-min začal svoji kariéru jako stranický boss v Šanghaji, kde si jej vybral pro nejvyšší posty bývalý vůdce a průkopník ekonomických reforem z konce sedmdesátých let Teng Siao-pching.

Na oslavách se naopak minulý týden ukázal bývalý premiér Li Pcheng, označovaný za "pekingského řezníka".

Právě s jeho jménem je spojován masakr na náměstí Tchien An-men (Náměstí Nebeského klidu) v roce 1989, kdy patřil k největším stoupencům tvrdého zásahu proti demonstrujícím studentům a dělníkům.

Čína se příští rok chystá znovu na předání moci. Prezident Chu Ťin-tchao, který před devíti lety nahradil odstupujícího Tenga, opustí úřad. Jeho nástupcem bude podle všeho dosavadní viceprezident Si Ťin-pching, který rovněž pochází ze Šanghaje.

autor: Martin Novák | 7. 7. 2011 11:49

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama