Cenzoři nechtějí, abyste si přečetli: Vůdce Číny zemřel

Martin Novák Martin Novák
7. 7. 2011 11:49
Exprezident Ťiang Ce-min je buď ve velmi špatném stavu, anebo dokonce mrtev
Ťiang Ce-min s Fidelem Castrem.
Ťiang Ce-min s Fidelem Castrem. | Foto: Reuters

Peking - Čínou se šíří zvěsti o smrti dlouholetého vůdce Ťiang Ce-mina. Čtyřiaosmdesátiletý politik stál v čele Číny od začátku devadesátých let až do roku 2003, ale nadále si uchoval velký vliv.

Příčinou spekulací je fakt, že se Ťiang Ce-min neukázal na oslavách devadesátého výročí založení Komunistické strany Číny.

Státní média informaci o jeho smrti sveřepě popírají, ale například tisková agentura Nová Čína neuvedla nic o důvodech, proč se bývalý lídr neobjevuje na veřejnosti.

Úřady také cenzurují na internetu veškeré zmínky o jeho smrti a blokují servery, které o údajném skonu politika informují.

Zdraví nejvyšších představitelů čínský režim pokládá za státní tajemství, které nesmí být zveřejňováno. Podle informací agentury Reuters na tom ale nedávno byl Ťiang opravdu špatně a na jednotce intenzivní péče vojenské nemocnice jej hospitalizovali po infarktu.

Ťiang Ce-min začal svoji kariéru jako stranický boss v Šanghaji, kde si jej vybral pro nejvyšší posty bývalý vůdce a průkopník ekonomických reforem z konce sedmdesátých let Teng Siao-pching.

Na oslavách se naopak minulý týden ukázal bývalý premiér Li Pcheng, označovaný za "pekingského řezníka".

Právě s jeho jménem je spojován masakr na náměstí Tchien An-men (Náměstí Nebeského klidu) v roce 1989, kdy patřil k největším stoupencům tvrdého zásahu proti demonstrujícím studentům a dělníkům.

Čína se příští rok chystá znovu na předání moci. Prezident Chu Ťin-tchao, který před devíti lety nahradil odstupujícího Tenga, opustí úřad. Jeho nástupcem bude podle všeho dosavadní viceprezident Si Ťin-pching, který rovněž pochází ze Šanghaje.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy