Roušky nad zlato. Číňané nakupují zdravotnické pomůcky i v cizině, včetně Česka

Helena Truchlá Helena Truchlá
12. 2. 2020 6:19
Když se v Číně začaly v lednu šířit informace o novém koronaviru, Ital Jacopo Melzi, který roky žije a pracuje v čínské Šanghaji, se nejprve neznepokojoval. O několik týdnů později už ale intenzivně hledal způsoby, jak do asijské země dostat z ciziny co nejvíce roušek - například z Prahy. Podobně jako on řada Číňanů shání roušky, kterých je v zemi málo.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Na nedostatek roušek, ochranných obleků, rukavic a dalšího zdravotnického vybavení už v minulých dnech upozornila Světová zdravotnická organizace (WHO). Zájem jednotlivců o nákup až stovek kusů roušek hlásí lékárny ve Spojených státech i Velké Británii

"Poptávka je dvěstěkrát vyšší oproti normálu a ceny až dvacetinásobné," vyhodnotil generální tajemník WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Roušky typu N95, které umějí podle některých expertů zabránit šíření viru, se už za výrazně vyšší ceny objevují také na prodejních serverech, jako je například Amazon

"Teď je tu masek nedostatek," potvrzuje špatnou situaci v Číně také Ital Melzi. "Správně by je člověk měl měnit každých několik hodin. Ty dobré, které před nákazou opravdu ochrání, jsou vyprodané. S občanským průkazem je dostanete v lékárnách nebo speciálních obchodech, ale jenom omezený počet. Nejde spoléhat jen na čínské zdroje," dodal pro Aktuálně.cz.

Společně s dalšími přáteli se proto rozhodl pomoc zorganizovat sám. Nejprve mu měla menší množství roušek dovézt známá, která končila svou zahraniční cestu právě v Česku. Nestihla ale objednaný balík převzít a Melzi teď hledá jiné způsoby.

"Oslovili jsme italskou přepravní společnost, která spolupracuje s tamní obchodní komorou a dalšími asociacemi. Ty teď zjišťují, kolik roušek by nám mohli italské lékárny a výrobci poskytnout," popisuje. Přepravce však na dotazy redakce do zveřejnění článku neodpověděl.  

Informace přepravní společnosti DHL o omezení pro dovoz ochranných pomůcek do Číny.
Informace přepravní společnosti DHL o omezení pro dovoz ochranných pomůcek do Číny. | Foto: Jacopo Melzi

Podobný zájem, jako projevil Melzi, zaznamenala také mezinárodní přepravní společnost GEFCO. "Dostali jsme zatím jednu poptávku na leteckou přepravu zdravotnického materiálu do Číny. Konkrétně šlo o export osmnácti palet ochranných obličejových roušek v rámci charitativní činnosti jedné z našich klientských společností," řekl Aktuálně.cz mluvčí Tomáš Brada. Další várku chce firma vyslat do Asie sama za sebe. 

Experti přitom upozorňují, že není jisté, zda pouhé nošení roušky zabrání přenosu viru. Ten už zabil přes tisíc lidí a více než 40 tisíc dalších je nakažených.

380 tisíc obleků

Jacopo Melzi říká, že ze své zásilky by si rád nechal několik desítek roušek. Ostatní by rozdal přátelům a také čínským nemocnicím, kterým chybí. "Často mají nevyhovující materiál, který nemohou použít," vysvětluje Melzi.

S tím chce pomoci i internetová prodejní platforma Alibaba, která spustila speciální webovou stránku. Ta by měla propojovat zahraniční i domácí výrobce a dopravce s úřady a nemocnicemi. V příspěvku z 10. února například urgentně poptává 380 tisíc kusů ochranných obleků pro zdravotníky. 

Foto: Alibaba Group

Zakročit se snaží i čínské úřady. Nařídily například kanadské firmě Medicom, která masky vyrábí v čínské Šanghaji, aby výrobky prodávala místní vládě. Čínskou továrnu Medicomu ale zasáhly výpadky pracovníků způsobené rozšířením nákazy a firma si vypomáhá výrobky z Evropy. 

Francouzská pobočka, která běžně vyprodukuje asi 170 milionů roušek ročně, se tak nyní podle amerického listu Wall Street Journal vyrovnává s objednávkou na půl miliardy.

Zkušenost s prosbou o pomoc měla také v lednu agentura CzechTrade, která českým firmám asistuje při podnikání v cizině. "Obrátila se na nás jedna čínská společnost s žádostí o dodání roušek a dalšího zdravotnického materiálu z České republiky. Propojili jsme je s českým dodavatelem, ale většina produkce tuzemských firem je už vyprodaná," uvedl Aleš Červinka, regionální ředitel CzechTradu v Číně.

Místo iPhonu roušku

Podle deníku Wall Street Journal už na nedostatek zdravotnických pomůcek reaguje také čínský průmysl. Místo automobilů, mobilních telefonů nebo elektřiny teď firmy jako General Motors, Foxconn nebo Shanghai Electric Group vyrábějí právě roušky nebo dezinfekční prostředky.

Zahraniční podniky, které ochranné pomůcky vyrábějí přímo v Číně, pak informovaly o případech, kdy jim místní lokální úřady zabránily výrobky vyvézt ze země. 

Ital Melzi pak narazil na ještě jedno opatření Pekingu. Podle něj zásilka zdravotnických a ochranných pomůcek určená jednotlivci nesmí přesáhnout hodnotu tisíc čínských jüanů (asi tři tisíce korun) a musí obsahovat jen "množství rozumné pro soukromé účely". Odesílatel balíčku hodnotnějšího než pět tisíc jüanů (asi 16 tisíc korun) pak musí být oficiálně vedený jako dovozce. 

O roušky se přou také jednotlivé regionální vlády. Město Ta-li si například přivlastnilo 600 krabic ochranných masek, původně učených pro patnáctimilionový Čchung-čching. Když se případ dostal na veřejnost, musel rezignovat zdejší úředník zodpovědný za oblast zdravotnictví. 

Podobné případy jsou přitom podle hongkongského listu South China Morning Post v poslední době časté. "V krizových situacích se ukazuje, že navzdory centralizaci je Čína stále zemí, kde místní vlády a místní zájmy hrají velkou roli a často jsou s tou centrální v rozporu," podotýká Filip Šebok, analytik z Asociace pro mezinárodní otázky v Praze. 

Podle něj se Peking ve snaze vyhnout se kritice pokusí co nejvíce zodpovědnosti přesunout právě na jednotlivce a místní představitele. "Je to běžná taktika a nutno říct, že zatím úspěšná," dodává Šebok. 

Rozšíření nákazy mezitím významně ovlivňuje čínskou ekonomiku. Prezident Si Ťin-pching podle agentury DPA varoval stálý výbor politbyra čínské komunistické strany, že koronavirus může uškodit hospodářským výsledkům země, což potvrdili také vládní ekonomové. Růst země, který byl už loni nejslabší za posledních 30 let a dosáhl 6,1 procenta, by se podle nich mohl propadnout až o jedno procento. 

Stovky čínských podniků si už musely zažádat o půjčky v celkové výši přes osm miliard dolarů (asi 200 miliard korun), firmy také propouštějí zaměstnance. "Je možné, že rozšíření koronaviru povede v prvním čtvrtletí letošního roku ke ztrátě tří milionů pracovních míst," varoval analytik Nie Wen, kterého citovala agentura Reuters

Video: Nová nemocnice ve Wu-chanu, odkud se virus rozšířil

Zrychlené letecké záběry ukazují bleskovou stavbu jedné ze dvou nemocnic v čínském městě Wu-han, odkud se šíří nový druh koronaviru. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy