Cenu Václava Havla získala Ljudmila Alexejevová, nejznámější ruská obránkyně lidských práv

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 9. 2015 17:43
Mezinárodní Cenu Václava Havla za lidská práva ve Štrasburku získala dlouholetá bojovnice za lidská práva v Rusku Ljudmila Alexejevová. Ta ve svém projevu vyjádřila politování nad tím, že se Kreml podle ní "čím dál více vrací k sovětské praxi." Alexejevová je v současnosti nejznámější ruskou obránkyní lidských práv. V mládí opustila slibnou akademickou kariéru a připojila se k sovětskému disidentskému hnutí. V 70. letech byla nucena emigrovat do USA, po roce 1989 se vrátila do Ruska. V roce 1996 se stala předsedkyní obnoveného Moskevského helsinského výboru. Cenu Václava Havla za lidská práva uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77.
Foto: Владимир Липка (Vladimir Lipka) / Wikimedia Commons

Štrasburk (Francie) - Mezinárodní Cenu Václava Havla za lidská práva ve Štrasburku získala dlouholetá bojovnice za lidská práva v Rusku Ljudmila Alexejevová. Ta ve svém projevu vyjádřila politování nad tím, že se Kreml podle ní "čím dál více vrací k sovětské praxi".

"Během posledního desetiletí se režim čím dál více vzdaluje od respektování lidských práv zapsaných v naší ústavě. Současná vláda se čím dál více vrací k sovětské praxi nerespektování vlastních slibů," uvedla osmaosmdesátiletá disidentka, která sama zažila sovětské represe. Kritizovala režim Vladimira Putina také za zákony a překážky, kterým se snaží bránit v činnosti nevládním organizacím.

Cena, se kterou se váže odměna 60 tisíc eur (asi 1,6 milionu Kč), byla Alexejevové udělena během zvláštního ceremoniálu na úvod zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Celkem 18 ruských poslanců, kteří jsou členy tohoto shromáždění, projev Alexejevové nevyslechli. Neúčastní se totiž jednání na protest proti tomu, že je shromáždění loni kvůli ruské anexi Krymu zbavilo práva hlasovat.

"Ljudmila Alexejevová inspirovala mnoho generací aktivistů v Rusku i v zahraničí, aby se oddali bitvě o spravedlnost," uvedla předsedkyně shromáždění Anne Brasseurová.

Alexejevová je v současnosti nejznámější ruskou obránkyní lidských práv. V mládí opustila slibnou akademickou kariéru a připojila se k sovětskému disidentskému hnutí. V 70. letech byla nucena emigrovat do USA, po roce 1989 se vrátila do Ruska. V roce 1996 se stala předsedkyní obnoveného Moskevského helsinského výboru. V roce 2009 jí byla společně s dalšími představiteli hnutí Memorial udělena Sacharovova cena za svobodu myšlení.

Cenu Václava Havla za lidská práva uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Do roku 2027 by měla stoupnout spotřeba biopotravin na 4 procenta, navrhuje rezort zemědělství

Spotřeba biopotravin v ČR by měla do roku 2027 stoupnout na čtyři procenta celkové spotřeby potravin a nápojů. Plánuje to ministerstvo zemědělství v akčním plánu rozvoje ekologického zemědělství, který v pondělí projedná vláda. Podle posledního plánu se mělo tří procent dosáhnout již v roce 2016, což se však nepodařilo. Následně se mělo uvedené hodnoty podle plánu dosáhnout do roku 2020. Podle posledních údajů však činila spotřeba biopotravin předloni pouze 1,52 procenta celkové spotřeby potravin a nápojů.

Podle výkonné manažerky PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřiny Urbánkové je plán jako celek kvalitní, bohužel cíle spotřeby biopotravin jsou málo ambiciózní. Svaz podle ní navrhoval do plánu šestiprocentní spotřebu biopotravin v roce 2027, ministerstvo ale podle ní nevzalo tuto připomínku v potaz. V posledních třech letech rostla spotřeba biopotravin o několik desítek procent ročně, pokud bude tento trend pokračovat, bylo by správných právě šest procent v roce 2027, uvedla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 24 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na neděli restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun. Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Podle ředitelky komunikace řetězce Jitky Pajurkové vznikl požár v hlavním elektrickém rozvaděči v zázemí restaurace. Nikdo podle ní nebyl zraněn, restaurace byla už uzavřená.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

"Oprava bude trvat v řádu týdnů až měsíců, výše škody se teprve sčítají, ale může jít do několika milionů korun. Nejvíce byl poškozen vnitřek restaurace, tudíž vlastní provozovna," dodala mluvčí řetězce.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy