Cenu Václava Havla získal ázerbájdžánský aktivista

ČTK ČTK
29. 9. 2014 14:01
Obhájce lidských práv Anar Mammadli je za mřížemi, ocenění proto převzal jeho otec.
Anar Mammadli je zakladatelem organizace zaměřené na pozorování voleb v Ázerbájdžánu. Zemi tvrdou rukou již přes deset let vládne prezident Ilham Alijev (na snímku), který převzal moc od svého otce.
Anar Mammadli je zakladatelem organizace zaměřené na pozorování voleb v Ázerbájdžánu. Zemi tvrdou rukou již přes deset let vládne prezident Ilham Alijev (na snímku), který převzal moc od svého otce. | Foto: Reuters

Štrasburk - Cenu Václava Havla za lidská práva pro rok 2014 získal ázerbájdžánský obhájce lidských práv Anar Mammadli.

Cenu převzal jeho otec, jelikož Anar byl letos v květnu za své aktivity odsouzen k pět a půl roku vězení.

Laureát byl vyhlášen na Parlamentním shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku.

Pozoroval volby v Ázerbájdžánu

Anar Mammadli je zakladatelem a předsedou organizace zaměřené na pozorování voleb v Ázerbájdžánu. Od roku 2001 jeho Centrum pro monitorování voleb a demokracii (EMDS) provádělo nezávislé monitorování voleb.

Loni v prosinci byl Anar zatčen. Obvinili ho z údajného krácení daní, nelegálních obchodních aktivit a zneužití své monitorovací organizace k falšování výsledků voleb. Podle pozorovatelů byl proces vykonstruovaný.

"Rád bych vám jeho jménem poděkoval a vyjádřil vděčnost za udělení této ceny," uvedl v pondělí ve Štrasburku Anarův otec. Jak dodal, doufá, že ocenění dodá morální sílu jeho synovi i ostatním uvězněným politickým vězňům v zemi.

Cenu uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Loni si ji odnesl běloruský disident Ales Bjaljacki, který byl v té době ve své zemi rovněž vězněn a na svobodu se dostal teprve nedávno.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy