V centru Kábulu se odpálil atentátník Tálibánu. Osmadvacet lidí zabil, na 300 zranil

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 4. 2016 11:20
Kábulem otřásla ráno silná exploze a nad centrem metropole se objevil kouř. První zprávy hovoří o 28 mrtvých a na 300 zraněných. V blízkosti ministerstva obrany se odpálil sebevražedný atentátník v autě. Nedaleké velvyslanectví USA i sídlo zahraniční koalice působící v zemi pod vedením NATO informovaly, že je exploze nezasáhla. Výbuch nastal v době, kdy v afghánské metropoli míří mnoho lidí v ranních hodinách do práce. Došlo k ní týden poté, co radikální islamistické hnutí Tálibán oznámilo svou "jarní ofenzivu" proti vládě a jejím zahraničním spojencům.
Foto: Reuters

Kábul - Úterní výbuch v centru Kábulu si vyžádal nejméně 28 mrtvých a na 300 zraněných. Podle agentury Reuters to bez dalšího upřesnění oznámil afghánský prezident Ašraf Ghaní.

Arabská zpravodajská stanice al-Džazíra s odvoláním na policii uvedla, že v blízkosti ministerstva obrany se odpálil sebevražedný atentátník v autě. K útoku se přihlásilo hnutí Tálibán.

Ve čtvrti, kde se incident stal, sídlí řada vládních a diplomatických úřadů, mimo jiné velvyslanectví USA či mise zahraniční koalice působící v zemi pod vedením Severoatlantické aliance.

"Z policejních zdrojů víme, že to byl sebevražedný atentátník, který řídil vůz s trhavinami. Jeho cílem byl konvoj afghánské armády nedaleko budovy ministerstva obrany," uvedla al-Džazíra. Svědci po výbuchu podle televize hlásili střelbu. "Afghánská policie se domnívá, že v jedné z okolních budov by mohlo být několik útočníků," dodala stanice.

Úřad prezidenta Ghaního útok tvrdě odsoudil. Jedna z nemocnic v metropoli oznámila, že přijala osm lehce zraněných vojáků.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy