Cenou za porážku IS jsou města duchů a hořící ropná pole

Martin Novák Martin Novák
6. 3. 2015 19:00
Ozbrojené síly složené s Kurdů, šíitů a irácké armády dobývají Tikrít. Hrozí mu osud Kobani: devastace a vylidnění.
Příslušníci iráckých šíitských milic pálí na pozice Islámského státu v provincii Salahuddin.
Příslušníci iráckých šíitských milic pálí na pozice Islámského státu v provincii Salahuddin. | Foto: Reuters

Bagdád/Praha – Hustý černý kouř stoupá z ropného pole Adžíl u Tikrítu. Bojovníci Islámského státu se snaží zpomalit ofenzívu nepřátel, kteří je chtějí z města vytlačit. Kouř má odradit iráckou armádu od použití bombardérů a helikoptér.

Na město, u kterého se narodil a je pohřben Saddám Husajn a odkud pochází také legendární muslimský vojevůdce a dobyvatel Jeruzaléma Saladín, útočí různorodá armáda více než dvaceti tisíc mužů. Vojáci irácké armády, kurdští bojovníci, dobrovolníci ze šíitských milic i několik tisíc ozbrojených příslušníků sunnitských kmenů.

Mezi veliteli jsou íránští poradci, včetně vlivného šéfa íránských elitních oddílů al-Kuds generála Kásima Sulejmáního.

Podle svědků je obrana Islámského státu zuřivá. Vybuchují nášlapné miny, pálí odstřelovači, útočí sebevražední atentátníci. Do tábora šíitské milice najel sebevrah Islámského státu s cisternou naplněnou výbušninami. Shořelo vše v okruhu několika desítek metrů.

Bitva o čtvrtmilionový Tikrít je předehrou v tažení proti Mosulu. Druhému největšímu městu Iráku, které má Islámský stát v rukou od loňského léta. Tikrít leží na silnici, která spojuje Mosul s Bagdádem.

Dosavadní vývoj pět dní trvající ofenzívy v Tikrítu naznačuje, že cesta k porážce islamistů povede přes oběti na životech, útěky statisíců lidí a devastaci měst. Za první dny ofenzívy uprchlo přes třicet tisíc obyvatel Tikrítu a další tisíce zůstaly trčet na cestě mezi pozicemi obou stran.

Ubránili zničené město

Ze syrského Kobani, kde několik měsíců byl Islámský stát v roli útočníka, nikoliv obránce, uprchla více než polovina ze 400 tisíc obyvatel a město je v rozvalinách, přestože ho kurdští bojovníci nakonec uhájili. Za vysokou cenu…

V Tikrítu se zřejmě situace bude opakovat. Navíc se zničením infrastruktury ropného průmyslu. Terminál na ovládání a těžbu z ropného pole Adžíl byl zničen už loni v srpnu při bombardování, fronta se přehnala i přes další velká naleziště.

"Tady stojíme v centru Tikrítu, za námi je mešita mučedníků. Tvrdíte, že jste pronikli mezi sunnity, do jejich domů. Bůh ví, že lžete," říkají ozbrojenci na videozáznamu Islámského státu, zveřejněného na internetu.

Irácká vláda oznámila, že její síly nyní kontrolují většinu provincie Salaheddín na severozápadě země. K Tikrítu se prý blíží z několika směrů. Ale arabský reportér agentury Reuters Naif Hammed tvrdí, že postup je velmi pomalý a odpor islamistů zuřivý.

Saddámovi důstojnici zpět ve zbrani

V armádě Islámského státu působí i zkušení důstojníci a vojáci irácké armády z dob Saddáma Husajna. Páteř jeho režimu tvořili právě sunnité z této oblasti, zatímco po americké invazi v roce 2003 patří moc hlavně šíitským muslimům.

Sektářské násilí přitom ve vzestupu Islámského státu hrálo velkou roli. Radikální organizace se uchytila v sunnitských oblastech, kde lidé nepřijali změnu poměrů ve státě.

Foto: Aktuálně.cz

Po dobytí Mosulu a dalších měst Islámský stát zavraždil více než sedm stovek iráckých vojáků šíitského vyznání u Tikrítu, naopak bojovníci šíitských milic jsou obviňováni z vraždění a rabování v sunnitských vesnicích.

"V boji s Islámským státem nelze být neutrální. Kdo je neutrální, je s nimi," říká irácký premiér Hajdár Abádí.

Americké letectvo, které bombarduje v Sýrii a Iráku cíle Islámského státu a v Kobani výrazně pomohlo obráncům města, zatím do bojů v Tikrítu nezasahuje.

 

Právě se děje

Další zprávy