Celou noc na nohou. Svět vítá prince z Cambridge

Jana Černá
23. 7. 2013 13:20
Nejbouřlivější oslavy jsou v Británii, slaví ale i státy Britského společenství
Oslavy v Královské nemocnici Chelsea.
Oslavy v Královské nemocnici Chelsea. | Foto: Reuters

Londýn - "Jste republikán? Klikněte zde." Na webu britského deníku The Guardian umožňuje čtenářům "kouzelné tlačítko" nechat zmizet všechny zprávy o včerejším narození prince z Cambridge. Velká Británie totiž jako by nežila ničím jiným.

Zatímco celá země očekává první veřejné vystoupení čerstvého rodičovského páru, prince Williama a vévodkyně Catherine, před londýnskou nemocnicí Panny Marie, do jejich oficiálního sídla, Kensingtonského paláce, míří gratulace z celého světa.

Oslavy v Británii začaly ihned po ohlášení šťastné události, v úterý ve 14 hodin místního času vyvrcholí v Londýně 62 salvami z pušek od pevnosti Tower. Ve stejnou dobu padne 41 výstřelů v parku u Buckinghamského paláce a rozezní se zvony chrámu opatství Westminster.

Narození mužského dědice ale spolu s Británií od pondělí oslavuje celý svět, zejména státy Britského společenství národů.

Kanaďané se pohlaví dítěte dozvěděli z neobvyklého, modrého podsvícení Niagarských vodopádů.

Modré světlo se objevilo i na budovách kanadského parlamentu v Ottawě nebo na vyhlídkové věži v Torontu. I obyvatelé New Yorku dostávali zpravodajství přímo z nápisů na Times Square.

Ani fontánám na Trafalgar Square pak nechybělo modré podsvícení. Britové pak měli možnost dozvědět se o pohlaví dítěte také z londýnské telefonní věže, kde se anglicky objevilo prosté "Je to kluk!"

Stejně jednoduše informovala o narození v pořadí třetího dědice trůnu velká část britských médií. Originalitou se blýskl bulvární deník The Sun, který v úterý vyšel pod názvem The Son neboli "Syn".

Vévoda a vévodkyně z Cambridge by měli v úterý společně se svým novorozeným synem opustit porodnici. William si bere dva týdny otcovské dovolené, Kate se nejspíš poté přesune ke svým rodičům, aby jí matka Carole s péčí o dítě v začátcích pomohla.

Jméno chlapce zatím není známo, je možné, že se na něj bude čekat delší dobu. Jméno prince Williama bylo například známo až týden od jeho narození. A rodiče princátka William a Catherine prý pátrali i po nejvhodnějším jménu pro svého kokršpaněla Lupa celé tři týdny, poznamenal lakonicky The Guardian.

I přesto už státy světa pro bezejmenné dítě vybírají dary. Australský premiér Kevin Rudd oznámil, že budoucímu králi pošlou "roztomilého a hezoučkého bandikuta". Toto pouštní zvířátko má králičí uši a dlouhé zadní nohy, po nichž skáče podobně jako klokan.

 

Právě se děje

Další zprávy