Evropa je podle Tuska obětí britské politiky, Johnson si brexitem snaží zlepšit skóre

ČTK ČTK
31. 8. 2019 7:01
Britský premiér Boris Johnson se možná vydá cestou odchodu z Evropské unie za každou cenu, jen aby tím vylepšil svou pozici na domácí politické scéně. V rozhovoru s polskou televizí TVN24 to řekl předseda Evropské rady Donald Tusk. V souvislosti s brexitem, který má nastat už na konci října, je podle něj celá EU "obětí" britské politiky.
Donald Tusk (vlevo) a Boris Johnson.
Donald Tusk (vlevo) a Boris Johnson. | Foto: Reuters

"Hlavním politickým problémem kolem brexitu je situace v Británii… všichni jsme oběťmi interní politiky Británie," řekl Tusk. "Nemůžeme vyloučit, že Boris Johnson bude chtít dosáhnout odchodu za každou cenu, jenom kvůli vnitropolitickým cílům," citovala z televizního interview agentura Reuters.

Vystoupení z unie si Britové odhlasovali v referendu v červnu 2016, avšak ani více než tři roky poté není jasné, kdy nebo za jakých podmínek Británie blok opustí. Dojednanou "rozvodovou" dohodu na začátku roku třikrát odmítli britští poslanci, nedokázali se však dohodnout na jiném scénáři.

Brexit byl tudíž odložen z konce března na konec října a nejistota včetně patové situace v britském parlamentu nadále trvá. Johnson slibuje, že k dalšímu odkladu už nedojde a Británie v aktuálním termínu odejde s dohodou nebo bez ní.

Brexitová krize přitom bývá prezentována jako důsledek nepovedeného pokusu bývalého britského premiéra Davida Camerona ukončit dlouholeté interní spory v Konzervativní straně ohledně přístupu k evropským společenstvím.

Sám Tusk tuto interpretaci podpořil vyjádřením v letošním dokumentu zpravodajské společnosti BBC, kde popisoval rozhovor s Cameronem po jeho znovuzvolení v roce 2015. Britského premiéra se ptal, proč se rozhodl "nebezpečné, ba až hloupé" referendum o brexitu uspořádat, a odpověď jej prý šokovala. "Řekl mi, že jediným důvodem byla jeho vlastní strana," uvedl Tusk. 

Video: Johnson je buran, kampaň ale umí lépe než Babiš, říká Houska.

Johnson není dobrá volba pro Británii, je inteligentní, ale neprokázal jedinou kompetenci, přebírá zemi v nejhlubší krizi od druhé světové války. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 22 minutami

Bývalý italský ministr Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě s migranty

Bývalý italský ministr vnitra a vůdce strany Liga Matteo Salvini nepůjde před soud kvůli zablokování lodě italské pobřežní hlídky se zachráněnými migranty v červenci roku 2019. Rozhodnutí padlo v pátek u předběžného soudu v Katánii, uvedla agentura Reuters. Salvini, který obvinění související s kauzou dlouhodobě odmítá, naopak bude souzen v jiném podobném případu, který se týká lodi nevládní organizace Open Arms.

Bývalý ministr vnitra čelil obvinění z omezování osobní svobody, protože několik dní bránil přistání lodě italské pobřežní hlídky Gregoretti, jež měla na palubě zhruba 130 migrantů zachráněných v moři. Loď čekala na přidělení přístavu od 27. do 31. července 2019. Přistát mohla až poté, co italská vláda vyjednala přerozdělení migrantů mezi jiné evropské země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy