Spor s Fialou o summity? Babiš připouští, že by jako prezident rád jezdil do Bruselu

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
12. 1. 2023 18:00
Evropa v prvních týdnech po pádu vlády během prvního českého předsednictví v roce 2009 napjatě sledovala dění v Praze. Politici znervózněli při představě, že by řízení unie převzal český prezident. Podobná nejistota se může po volbách, v nichž se o Hrad uchází Andrej Babiš, zopakovat.
Andrej Babiš na mítinku před prezidentskými volbami.
Andrej Babiš na mítinku před prezidentskými volbami. | Foto: Jakub Plíhal

Českým prezidentem byl v roce 2009 euroskeptik Václav Klaus a o větší roli v EU se hlásil. Opíral se nejen o svoje ambice, ale i praxi v minulosti, kdy jezdil za Česko na unijní summity. Pád vlády Mirka Topolánka a nástup úřednického kabinetu Jana Fischera otevřely Klausovi nový prostor a o zastupování země v Evropské radě, tedy na vrcholných summitech EU, si řekl.

Na ty ale chtěl jezdit také Fischer a několik týdnů to proto vypadalo, že Česko bude mít na klíčových setkáních hned dva zástupce. Nakonec se ale Klaus spokojil s řízením summitů EU-Čína a EU-Rusko a na schůzku sedmadvacítky v červnu 2009 odjel Fischer.

Je velmi pravděpodobné, že stejná přetahovaná by Česku hrozila opět v případě, že by prezidentské volby vyhrál Andrej Babiš. Podle několika vysoce postavených zdrojů deníku Aktuálně.cz by si předseda hnutí ANO chtěl říct o účast na summitech EU. Tam nyní jezdí premiér Petr Fiala (ODS). 

Babiš se už v minulosti zajímal o pravomoci prezidenta v unijní agendě. Jak informoval týdeník Respekt, jeho zájmu o evropskou půdu napovídá i fakt, že by si na Hrad s sebou vzal podle svých spolupracovníků hlavně lidi, kteří za jeho premiérování řešili unii na Úřadu vlády. 

Na otázku, zda by chtěl coby prezident jezdit na jednání Evropské rady, Babiš odpověděl, že je "předčasné o tom spekulovat". Takovou možnost ale nevylučuje a připouští, že by chtěl hrát aktivní roli v evropské agendě Česka.

"Pro české občany je zásadní, aby měli příležitost porozumět a diskutovat témata, která se na summitech řeší. Vysvětlovat, jaká je pozice Česka a nebát se prosazovat řešení, která jsou správná pro nás a pro celou EU. Nikoli jen ta, která se líbí v Bruselu a za která nás pochválí pan Timmermans (eurokomisař pro klima, pozn. red.)," napsal Babiš Aktuálně.cz.

Jestli má Česko na vrcholných summitech zastupovat prezident, nebo premiér, ústava nestanovuje. Podle dosavadní praxe byla na unijní jednání kvůli překryvu domácích a evropských témat jezdil šéf vlády. Na schůzky NATO, debaty EU se třetími zeměmi a jiná mezinárodní setkání naopak prezident. Platí to i nyní za Fialovy vlády.

Rozdělení rolí je ale jen zvyklost, kterou lze změnit shodou obou úřadů. Lídr opozice Babiš by coby prezident mohl za Česko jezdit za summity EU, pokud by se tak dohodl s vládou. To ale podle všeho pravděpodobné není.

"Účast Andreje Babiše na jednáních Evropské rady by nebyla pro Českou republiku dobrá," odpověděl deníku Aktuálně.cz mluvčí vlády Václav Smolka. "Stačí si vzpomenout na jeho schválení Green Dealu, aniž by bral v potaz potřeby českého průmyslu a českých občanů. Současná vláda je na evropském poli úspěšnější a není důvod ke změnám," tvrdí.

Kriticky se k případné Babišově účasti na unijních summitech staví také odborná obec. Oslovení experti zdůrazňují potřebu Česka mít srozumitelnou a předvídatelnou evropskou strategii, na což by se podle nich nešlo spolehnout s Andrejem Babišem u unijního kormidla kvůli jeho těkavé politice.

"Žádná příčetná vláda by na takovou možnost kvůli českým zájmům neměla přistoupit," míní politolog z Masarykovy univerzity v Brně Petr Kaniok. "Instalace Babiše do Evropské rady by zvýšila nejistotu, co bude Česko říkat a jakou politiku bude v EU hájit. Velmi rychle bychom mohli ztratit kredit a důvěryhodnost, které jsme si vybudovali předsednictvím," doplnil. 

Vendula Kazlauskas z projektu České zájmy v EU zdůrazňuje, že unijní politika není zahraniční, ale naopak stále víc součástí domácí agendy. "Je proto logické a žádoucí, aby na summity EU jezdil zástupce vlády, tedy premiér," vysvětlila analytička. 

"Za mě největší otázkou navíc je, jakou politiku by Andrej Babiš na půdě Evropské rady hájil. Zda svoji vlastní, svých firem nebo jestli by se dokázal držet mandátu, který by mu dala vláda," uvedla Vendula Kazlauskas.

Video: Babiš se chtěl vyhnout posměškům, teď hraje hodného strejdu, tvrdí marketérka (12. 1. 2023)

Prezidentské volby 2023 - Alžběta Králová | Video: Jakub Zuzánek, Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy