Čeká se první hurikán sezóny, bouře Irene se nadechuje

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
21. 8. 2011 6:15
Bouře v Karibiku může ohrozit Portoriko, Haiti i Dominikánskou republiku

Miami - Ve východním Karibiku se v sobotu místního času (v noci na neděli) vytvořila nová tropická bouře nazvaná Irene. Jde již o devátou pojmenovanou za letošní sezonu, v příštích dnech může zesílit na hurikán. Pokud by se tak stalo, byl by to první hurikán letošní sezony.

Dříve vzniklá tropická bouře Harvey nad pevninou podle očekávání slábne. Oznámilo to americké Národní středisko pro hurikány (NHC) v Miami.

Podle tohoto zdroje má vítr v centru bouře Irene zatím rychlost 85 kilometrů za hodinu a během krátké doby může ohrozit ostrov Guadeloupe.

V dalších dnech má postupovat Karibikem od východu k západu a ohrozit řadu dalších ostrovních států, kromě Portorika i ostrov Hispaniola, na němž leží Haiti a Dominikánská republika. NHC už pro ně vydalo varování s tím, že Dominikánskou republiku by Irene mohla zasáhnout už v pondělí v síle hurikánu. Byla by letos první, dosavadní tropické bouře zatím do hurikánu nepřerostly.

Platí to i o tropické bouři Harvey, která se v Karibiku vytvořila před několika dny a postupovala směrem na Belize a Guatemalu. Přes Belize se však během soboty přesunula poměrně rychle, aniž by způsobila větší škody, a poté podle očekávání nad pahorky mezi Belize a Guatemalou zeslábla. Rychlost větrů na okraji poklesla z 92 kilometrů za hodinu na 72, jádro bouře se pohybuje rychlostí 21 kilometrů za hodinu na severozápad.

Belize své varování před bouří už odvolalo, očekává se však, že Harvey přinese vydatné deště do Guatemaly, Hondurasu a do části Mexika. Během neděle má bouře zeslábnout na úroveň tropické tlakové níže, napsala AP.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Kanoista Lukáš Rohan poprvé v kariéře vyhrál závod Světového poháru ve vodním slalomu. V Troji uspěl i s dotykem hned v první brance finálové jízdy

Kanoista Lukáš Rohan poprvé v kariéře vyhrál závod Světového poháru ve vodním slalomu. V Troji uspěl i s dotykem hned v první brance finálové jízdy.

Kanoistka Tereza Fišerová byla v Praze třetí. Českou olympioničku v Troji porazily Němka Andrea Herzogová a suverénní vítězka Jessica Foxová z Austrálie, jež jako jediná z deseti finalistek projela trať čistě.

Jediná česká finalistka Fišerová se dopustila jednoho dotyku stejně jako Herzogová. Na trať se vydala díky druhému místu v semifinále jako předposlední a musela ještě čekat na výkon Britky Mallory Franklinové. Světová šampionka z roku 2017 si připsala také "šťouch" a skončila čtvrtá se ztrátou 81 setin na českou vicemistryni Evropy.

Gabriela a Martina Satkovy vypadly v semifinále. V následujícím finále kanoistů bude české barvy hájit další olympionik Lukáš Rohan. Vojtěch Heger a Václav Chaloupka do jízd o medaile nepostoupili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy