Čeká nás poslední těžký rok, konejší Tunisany premiér. Protesty v ulicích přesto pokračují

ČTK ČTK
9. 1. 2018 22:14
Také v úterý vyšly v Tunisku stovky lidí do ulic. V hlavním městě začal večer dav rabovat obchodní dům, policisté nasadili slzný plyn.
Tuniská policie zasahuje proti demonstrantům v Tiburbě.
Tuniská policie zasahuje proti demonstrantům v Tiburbě. | Foto: Reuters

Tunis - V Tunisku v úterý večer znovu vyšly do ulic stovky lidí k protestům proti úsporným opatřením vlády. V hlavním městě i v Tiburbě nedaleko Tunisu, kde v pondělí zemřel jeden člověk, policie použila proti demonstrantům slzný plyn. Střety jsou hlášeny také z Kaserínu a Džilmy v centru země. Premiér Júsuf Šáhid se předtím snažil občany uklidnit a slíbil, že ekonomické strádání brzy skončí.

Džilma je nedaleko města Sídí Bú Zíd, kde v prosinci 2010 začaly nepokoje, jež zažehly revoluční období zvané arabské jaro.

V Tunisu dav večer začal rabovat obchodní dům Carrefour a policisté na lidi stříkali slzný plyn. V Tiburbě lidé policisty zasypali kamením.

Mezitím se konala pitva muže, který zemřel v pondělí. Ministerstvo vnitra popřelo, že ho zabili policisté, protože tělo podle nich neneslo známky násilí. Muž měl podle mluvčího ministerstva dýchací potíže.

V pondělí vyšli Tunisané do ulic desítky měst, aby protestovali proti zvyšování cen. Zatčeno bylo 44 lidí za ozbrojování a zapalování vládních budov a rabování.

Premiér Šáhid v rozhlase uvedl, že demonstrace jsou přijatelné, násilí však nikoli. "Lidé musejí pochopit, že situace je výjimečná a že jejich země má problémy. Věříme ale, že rok 2018 bude pro Tunisany posledním těžkým rokem," řekl šéf vlády.

Nevoli Tunisanů vyvolalo zejména rozhodnutí vlády zvýšit od 1. ledna ceny benzinu a jiných produktů a rovněž zvýšit daň z přidané hodnoty a některé další odvody. Šlo údajně o úsporná opatření dohodnutá se zahraničními věřiteli. Tuniská ekonomika má problémy od roku 2011, kdy vlna masivních protestů donutila k odstoupení autoritářského prezidenta Zína Abidína bin Alího.

Lidová fronta, což je koalice levicových stran, prý bude stupňovat protesty, dokud vláda nová opatření neodvolá. "V ulicích zůstaneme a intenzitu protestů budeme zvyšovat, dokud ty nespravedlivé finanční zákony nezmizí," řekl šéf Lidové fronty Hamma Hammamí.

Agentura AFP uvedla, že v pondělí protestovali hlavně mladí Tunisané, a to s hesly jako "Chudoba a hlad vzrostly, ó utiskovaný občane!" anebo "Lid chce konec finančního zákona". Premiér Šáhid ale řekl, že země v pondělí nebyla svědkem protestů, "ale toho, jak lidé ničí, kradou a napadají Tunisany".

Podle oficiálních zdrojů bylo při nočních střetech s demonstranty zraněno 11 příslušníků bezpečnostních složek. Ve městě Kaserín zasahovali slzným plynem, když desítky mladých demonstrantů zapálily pneumatiky a házeli na ně kameny.

V Tunisku je leden tradičním obdobím sociální mobilizace již od revoluce z roku 2011, která stála na počátku takzvaného arabského jara, poznamenala AFP. Premiér občanům vzkázal, že vláda je připravena vyslechnout jejich požadavky, ale každý, kdo chce manifestovat, to musí učinit pokojnou cestou.

 

Právě se děje

Další zprávy