Čeká na smrt za znásilnění. Indové zakázali pořad, kde mluví

ČTK ČTK
4. 3. 2015 7:25
Muž se koncem roku 2012 zúčastnil v autobuse skupinového znásilnění mladé dívky, která po brutálním útoku zemřela. Muž ve filmovém dokumentu tvrdí, že si oběť za svůj osud mohla sama.
Policie vede v poutech muže obviněné ze znásilnění švýcarské turistky.
Policie vede v poutech muže obviněné ze znásilnění švýcarské turistky. | Foto: Reuters

Dillí - Indické úřady zakázaly televizním stanicím odvysílat pořad, ve kterém vypovídá jeden z mužů odsouzených k smrti za skupinové znásilnění mladé ženy v autobuse v indické metropoli Dillí.

Dívka na následky zranění po útoku z konce roku 2012 zemřela. Muž ve filmovém dokumentu tvrdí, že si oběť za svůj osud mohla sama.

Úřady reagovaly na rostoucí rozhořčení indické veřejnosti nad výňatky ze snímku, které v předstihu postupně zveřejňují sdělovací prostředky.

Dokument britské režisérky Leslee Udwinové pod názvem India's Daughter (Dcera Indie) měla odvysílat v neděli večer řada televizních stanic, mimo jiné v Indii, Británii, Dánsku či Švédsku u příležitosti Mezinárodního dne žen.

"Co to má znamenat, že se budou šířit názory násilníka?" reagovala například indická aktivistka za lidská práva Vrinda Adigaová.

V dokumentu je dán prostor Mukešovi Singhovi, jednomu z šestice pachatelů, který nyní čeká ve vězeňské cele na výkon trestu smrti. Bez výčitek svědomí smrt mladé ženy označuje za "nehodu" způsobenou tím, že byla v noci venku. "Slušná holka se nebude toulat v devět hodin v noci," tvrdil. Ženy podle něj nesou daleko větší odpovědnost za to, že jsou znásilněny, než pachatelé.

Jeho oběť, třiadvacetiletá studentka fyzioterapie, podlehla hrůzným zraněním dva týdny poté, co byla napadena šesticí mužů, když jela se svým přítelem domů z kina. Čin tehdy otřásl indickou společností, vyvolal celonárodní protesty a diskusi o zacházení s ženami v Indii.

Z šestice pachatelů byli čtyři odsouzeni k smrti oběšením. Pátý spáchal před rozsudkem v cele sebevraždu a šestý byl odsouzen jen na tři roky, protože v době činu byl nezletilý.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Export zbraní z ČR loni stoupl na až na 18 miliard korun, tvrdí zbrojaři

Export zbraní a vojenského materiálu z České republiky loni vzrostl podle odhadu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu na 17 až 18 miliard korun. Její prezident Jiří Hynek to řekl na středečním zasedání sněmovního výboru pro obranu. V roce 2018 export zbraní a vojenského materiálu činil 14 miliard korun, o rok dříve 15,1 miliardy. Oficiální čísla za loňský rok budou známa zhruba v polovině roku. Pokud by se odhad potvrdil, šlo by o jeden z nejlepších výsledků za poslední roky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy