Čechy na základně El Gorah obklíčili ozbrojenci

Domácí ČTK Domácí, ČTK
15. 3. 2012 17:52
Tři stovky beduínů si chtějí vynutit propuštění pěti odsouzených za terorismus
Voják OSN - ilustrační foto.
Voják OSN - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Káhira - Mezi příslušníky mezinárodní mírové jednotky OSN, kterou na egyptském Sinajském poloostrově obklíčilo několik stovek ozbrojených beduínů, jsou i dva čeští důstojníci.

Oba jsou v pořádku a české vojenské ústředí je s nimi v kontaktu přes mobilní telefony.

Základnu El Gorah obklíčilo asi 300 ozbrojených beduínů, kteří si tak chtějí vynutit propuštění pěti osob souzených za terorismus. Jsou vyzbrojeni automaty a kolem tábora hlídkují už dva dny v dodávkách.

Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek deníku Aktuálně.cz potvrdil, že situace je klidná a vše se zatím obešlo bez střelby. Vojáci jsou pouze v pohotovosti a zvýšili bezpečnostní opatření.

"Muži vojákům přímo řekli, že je nechtějí napadnout, že je to spíše blokace, která má podpořit jejich cíle," řekl Pejšek.

Rozsudek nad pěti obžalovanými by měl padnout během čtvrtka. "Dá se předpokládat, že pak se začne něco dít," dodal mluvčí.

Vjezd na základnu El Gorah. Archivní foto
Vjezd na základnu El Gorah. Archivní foto | Foto: Armáda ČR

V jednotce obvykle působí tři čeští vojáci, jeden je ale nyní na dovolené v Česku. Kromě nich je uvnitř několik set Kolumbijců, Američanů a Uruguayců. Ostnatým drátem je zablokována hlavní silnice vedoucí k táboru.

Beduíni žádají propuštění vězňů

Podle náčelníka generálního štábu uruguayské armády Pedra Aguerreho mají obklíčení vojáci dost potravin i munice a panuje mezi nimi i dobrá morálka. Vojáci jsou prý na podobné věci připraveni, a jestliže se situace zhorší, použijí plán pro mimořádné události.

Skupina beduínů chce, aby úřady propustily pět jejich kolegů, kteří mají jít znovu před soud. Už jednou byli odsouzeni za terorismus za pumový útok spáchaný v roce 2005 v Šarm aš-Šajchu. Hrozí jim tresty smrti nebo doživotí. Dvoudenní vyjednávání ale zatím k ničemu nevedla.

Základna El Gorah leží na severu Sinaje cca 20 kilometrů od břehů Středozemního moře.

Mírová jednotka OSN má celkem 1400 členů ze 14 zemí s povinností hlídkovat na Sinaji a zajistit dodržování mírové smlouvy z roku 1979. Mezi její hlavní úkoly patří provoz kontrolních a propouštěcích míst (tzv. checkpointů) a hlídková a pozorovatelská činnost podél hranic Egypta a Izraele.

 

Právě se děje

Další zprávy