Čech, jemuž zemřela rodina, se bojí nepokojů. Chce domů

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
15. 8. 2013 14:40
Násilnosti už se přesunuly i do Hurghady, zabili tam člena Muslimského bratrstva
Foto: Reuters

Káhira - Český turista, jehož žena a dcera před více než dvěma týdny zemřely v Hurghadě, žádá úřady, aby mu - vzhledem k situaci v zemi - povolily vycestovat.

Informovala o tom mluvčí českého ministerstva zahraničí Johana Grohová.

Češky byly nejspíš otráveny, výsledky pitvy v Egyptě ale stále nejsou známy. Otec od rodiny musí v zemi zůstat, aby byl k dispozici při vyšetřování.

Politická situace v Egyptě se vyhrotila ve středu, kdy zemřelo při násilnostech vyvolaných vládním zásahem proti příznivcům svrženého prezidenta Muhammada Mursího přes 400 lidí.

Jen několik hodin poté, co český občan požádal o povolení odcestovat do vlasti, přinesla agentura DPA zprávu, že už se násilí rozšířilo i do letoviska, kde se Čech zdržuje. Vojáci zabili nejméně jednoho stoupence Muslimského bratrstva.

"Naše konzulka je s českým občanem stále v kontaktu. Muž vzhledem k událostem posledních dní v Egyptě žádá o to, aby mu bylo umožněno vycestovat. My tuto informaci předáme egyptským úřadům," uvedla mluvčí Černínského paláce.

Český turista se chce již od počátku vrátit do České republiky, nyní ale svou žádost poprvé spojil právě s vyhrocením násilí v Egyptě.

Šestatřicetiletá žena a její osmiletá dcera zemřely na konci července v hotelovém pokoji v Hurghadě.

Našel je manžel a otec, jenž řekl, že všichni tři trpěli střevními a žaludečními problémy. Verzi o otravě z jídla ale zpochybnil ředitel nemocnice v Hurghadě, který v českých médiích řekl, že obě mrtvé měly žaludky rozleptané silným jedem.

Otec rodiny musí zůstat v Egyptě a být k dispozici vyšetřovatelům. Už mu byl vrácen pas, po dobu dvou měsíců ale nesmí vycestovat ze země.

 

Právě se děje

před 12 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy