Čech na Floridě neuspěl, ke hvězdám zamíří Slovák

Petr Jemelka Petr Jemelka
6. 12. 2013 13:55
Ke hvězdám se spolu s dalšími 22 výherci podívá potápěč Robert Vokál.
Robert Volák s ambasadorem projektu Buzzem Aldrinem.
Robert Volák s ambasadorem projektu Buzzem Aldrinem. | Foto: AASA

Mys Canaveral - Slováci budou mít svého prvního astronauta.

Nejpozději koncem roku 2015 do vesmíru nahlédne Robert Vokál, jenž ve finálním klání o 23 letenek ke hvězdám nakonec porazil Čecha Robina Poldena i maďarského soupeře.

Slováka, který je civilním povoláním potápěč, čeká let ve speciálním letounu Lynx Mark II, který ho rychlostí 2,9 machu během 100 vteřin vynese do výšky 103 kilometrů, tedy za hranici zemské atmosféry.

Po šesti minutách ve vesmíru pak začne Lynx II klesat a rychle nabírat rychlost. Aby pilot stroj zpomalil, provede manévr, během něhož dojde k asi 20vteřinovému přetížení 4,5G. Pak už se bude stroj 25minutovým klouzavým letem vracet zpět na základnu.

Konkurzy na astronauty z řad veřejnosti se konaly v 60 zemích světa a přihlásil se do nich milion uchazečů. Devětatřicetiletému českému kandidátovi unikla výhra v soutěži Axe Apollo Space Academy jen velmi těsně.

Probojoval se mezi stovku nejlepších a dobře si vedl i ve finále v Kennedyho vesmírném středisku na Mysu Canaveral. Tam stovka nejlepších z celého světa soutěžila v posledních třech disciplínách.

Při první z nich si sedli na místo kopilota v letounu SIAI Marchetti SF 260. Cílem této disciplíny byla ukázka schopnosti rychlých reakcí při akrobatických tricích a schopnost snést přetížení, které místy dosahovalo až 5G.

Přetížení hrálo roli i v dalším testu na G-Force simulátoru. Při skutečném letu čeká výherce přetížení kolem 4G, a je proto důležité, aby na to byl fyzicky dobře připraven. Poslední ze zkoušek byl simulovaný stav beztíže při parabolickém letu.

 

Právě se děje

Další zprávy