V Čečensku pustili na svobodu muže, kterého za podíl na vraždě odsoudil český soud

ČTK ČTK
21. 7. 2017 15:37
Čečenský nejvyšší soud zrušil trest 18 let vězení, který "voru v zakoně" Gilani Alijevovi před čtyřmi lety uložil pražský soud. Sdělil to ruský server Prestupnaja Rossija. Alijev byl v České republice odsouzen v procesu s dalším zločincem Andranikem Soghojanem, který si v roce 2007 objednal vraždu arménského podnikatele. Alijev se měl na přípravách vraždy podnikatele podílet. V roce 2012 ho pak v Moskvě zadržela ruská policie, v roce 2014 byl ale podmínečně propuštěn. Poté rozhodl ruský nejvyšší soud o verdiktu českého soudu. Alijevovi obhájci se ale odvolali a čečenský soud nyní odvolání vyhověl. Vor v zakoně je ruské označení pro zločince operující v mafiánských ruskojazyčných sítích.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lukáš Bíba/Economia
 

Právě se děje

před 56 minutami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 59 minutami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy