reklama
 
 

Castro slaví devadesátiny. "Děkujeme Fideli", zní Kubou. Na veřejnosti se vůdce zatím neukázal

13. 8. 2016 11:53
Někteří obyvatelé Kuby uctívají Fidela Castra za to, že vymanil zemi z nadvlády Spojených států a umožnil všem Kubáncům přístup k zdravotní péči a vzdělání. Jiní ho nenávidí za dlouhou totalitní vládu.

Havana - Kubánský komunistický vůdce Fidel Castro slaví devadesáté narozeniny.

Po celé Havaně visí vlajky s nápisem "Děkujeme, Fideli" a billboardy s jeho nejznámějšími citáty. Státní média chrlí příběhy o muži, který v roce 1959 svrhl Spojenými státy podporovaného diktátora a následně vládl Kubě téměř půl století.

Během tohoto víkendu se také očekává účast tisíců lidí na koncertech na Castrovu počest v ulicích kubánské metropole. Zda se po několika měsících v ústranní objeví na veřejnosti, není jasné.

Tisíce lidí už v noci začaly na pobřežním bulváru Malecón s oslavami Castrova jubilea.

S úderem půlnoci zahrála kapela Happy Birthday na počest legendárního levicového revolucionáře na "anti-imperialistické tribuně" - jak se přezdívá náměstíčku před nově otevřeným americkým velvyslanectvím. Na druhé straně zátoky pak oblohu ozářily ohňostroje.

Podél promenády Malecón pluly pestrobarevné lodě vezoucí tanečníky a kapely salsy, protože letos na Castrovo výročí připadl i každoroční havanský karneval.

"To je ten nejlepší dárek, který mu můžeme dát, tato party," řekla agentuře Reuters 25letá tanečnice Leydis Camposová ve žlutozeleném oblečení s flitry na víčkách. "K dožitým 90 letům ještě dalších 90!"

"Fidel je to nejlepší, co naši zemi potkalo," řekl čtyřicetiletý Aldo Zamora, prodavač nafukovacích zvířátek zdobených cukrovinkami.

Milovaný i nenáviděný vůdce

Někteří obyvatelé Kuby uctívají Fidela Castra za to, že vymanil Kubu z nadvlády Spojených států a umožnil všem Kubáncům přístup k zdravotní péči a vzdělání. Jiní ho nenávidí za dlouhou totalitní vládu.

V roce 2008 oficiálně převzal moc od Fidela jeho bratr Raúl Castro a Kuba se od té doby výrazně změnila. Raúl Castro přispěl ke zmírnění napětí mezi Washingtonem a Havanou, umožnil tržní reformy a větší přístup k internetu a zmírnil cestovní omezení.

Vliv Fidela Castra na kubánskou politiku zeslábl, ačkoli podle analytiků stále hraje na politické scéně jistou roli. Konzervativní představitelé komunistické strany totiž využívají jeho morální autoritu a popularitu, aby brzdili tempo změn.

Při svých osmdesátinách byl Fidel Castro zesláblý po onemocnění trávicí soustavy, jemuž málem podlehl. Jeho ideje ale tehdy slavily úspěch, když se k moci v řadě latinskoamerických zemí dostali levicoví prezidenti. Nyní se tento blok rozpadá; Fidelovi přátelé v Brazílii i v Argentině padli a moci se ujali pravicoví politici, uvedla agentura Reuters.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro navštíví u příležitosti Fidelových narozenin Kubu, sdělila místní média. Ale Venezuela, která byla za vlády zesnulého levicového populisty Huga Cháveze důležitým spojencem ostrova, se potýká s ekonomickou krizí a snížila export levné ropy na Kubu, na níž byla Havana dlouho závislá, píše Reuters.

autor: ČTK | 13. 8. 2016 11:53

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama