Napsala to agentura AP, která se odvolává na americké úřední zdroje.
Tento názor podle AP podporuje i skutečnost, že kubánský ministr zahraničí Felipe Pérez minulý týden popřel svou někdejší předpověď, že by se Castro mohl vrátit do úřadu již na začátku prosince.
"To je věc, o které nechci spekulovat," uvedl Pérez.
O vůdcově zdraví se příliš neví
O Castrově diagnóze, léčbě a jejím průběhu se toho příliš neví. Podle amerických vládních úředníků, kteří s AP hovořili pod podmínkou anonymity, však má kubánský prezident rakovinu žaludku či tlustého střeva nebo slinivky břišní.
Na oficiálních fotografiích z minulého měsíce, které režim poskytl tisku, je Castro pobledlý a vyhublý.
Kdyby se podrobil chemoterapii, mohl by žít ještě až 18 měsíců, bez ní jen tři až osm měsíců, soudí údajně americká vláda.
U amerických tajných služeb pracují podle AP lékaři, kteří studují Castrovy fotografie, jeho filmové záběry, veřejná prohlášení a další informace přicházející z Kuby.
Očekává se, že celosvětovou pozornost přitáhnou opožděné oficiální oslavy Castrových osmdesátin, plánované na 2. prosince. Kubánský prezident se zamýšlel oslav zúčastnit. V sobotu ale předseda kubánského parlamentu Ricardo Alarcón řekl, že Castro možná ještě nebude v pořádku.
"Vím, že se mu daří dobře, že pokračuje v rekonvalescenci a ukázněně se řídí rehabilitačním programem," prohlásil Alarcón před novináři.
Od srpna vede Kubu Raúl
Castro se vzdal dočasně moci ve prospěch bratra Raúla v noci na 1. srpna.
Osmdesát mu bylo už 13. srpna, ale to ještě vůbec nepřicházelo v úvahu, že by kulatiny slavil. Oficiální oslavy se proto přesunuly právě na 2. prosince, na den 50. výročí vylodění revolucionářů pod Castrovým vedením na východě Kuby.
Fidel Castro stojí v čele Kuby už 47 let a je jednou z posledních klíčových postav studené války, která je ještě u moci. Americká vláda a kubánští disidenti se dlouhodobě snaží o to, aby jeho režim padl.