Část peněz pro Aquilu skončila u mafie, tvrdí vyslanec EU

ČTK ČTK
4. 11. 2013 22:58
Italské město získalo po zemětřesení v roce 2009 asi třináct milionů korun
Letecký pohled na obec Onna. Ležela prakticky v epicentru zemětřesení. Výsledek? Z většiny domů zbyly jen haldy sutin.
Letecký pohled na obec Onna. Ležela prakticky v epicentru zemětřesení. Výsledek? Z většiny domů zbyly jen haldy sutin. | Foto: Reuters

Řím - Zvláštní vyslanec Evropské unie, jenž měl zhodnotit využívání peněz z evropských fondů ve středoitalském městě Aquila, které postihlo v roce 2009 ničivé zemětřesení, tvrdí, že část peněz byla zneužita.

Evropská unie městu poskytla celkem 493 700 eur (téměř 13 milionů korun). Podle zprávy, kterou vypracoval dánský europoslanec Sören Bo Söndergaard, ale existuje vážné podezření, že část financí skončila v rukou lidí napojených na organizovaný zločin.

Při otřesech o síle 6,3 stupně Richterovy škály zemřelo přes 300 lidí a zničeno bylo deset tisíc budov.

Jak uvedl Söndergaard, část financí určená na výstavbu nových domů byla prý vyplacena společnostem, které mají "přímé či nepřímé vazby" na organizovaný zločin. Ve své zprávě se pak opřel i do Evropské komise, která by podle něj měla více dohlížet na to, aby peníze daňových poplatníků nepřišly vniveč.

Starosta Aquily podobné zneužití fondů odmítá. "Tuto možnost bych vyloučil. Soudci i státní zástupci měli vše pod dohledem," řekl starosta města Massimo Cialente.

Jak uvedl zpravodaj britské BBC, historické centrum Aquily zůstává i nadále městem duchů. Na předměstích sice vznikly ubytovací kapacity pro oběti neštěstí, přímo ve městě se ale s rekonstrukcemi sotva začalo.

Zvláštní unijní vyslanec rovněž kritizoval fakt, že množství nově postavených budov není bezpečných. Některé rodiny prý již museli z těchto domů evakuovat. Jedna budova například začala hořet kvůli problémům s elektřinou, jiné zase měly ve špatném stavu kanalizaci nebo jim praskaly zdi.

Zmar a ruiny po zemětřesení v Itálii:

 

Právě se děje

Další zprávy