Část mého já pořád leží v krvi v Bataclanu, vzpomíná přeživší. Klub rok po útoku otevře Sting

Simone Radačičová Simone Radačičová
Aktualizováno 12. 11. 2016 13:32
Nechvalně proslavený pařížský klub Bataclan se o víkendu znovu otevírá pro veřejnost. Přesně před rokem v něm zemřelo při teroristických útocích islamistů celkem 90 lidí. Mnozí další, kteří byli během útoku na místě, dodnes nedokážou strašlivé vzpomínky vymazat z paměti. Majitelé koncertního síně i přesto doufají, že se na místo brzy vrátí normální život.
Koncertní sál Bataclan po teroristických útocích v Paříži.
Koncertní sál Bataclan po teroristických útocích v Paříži. | Foto: iStock

Paříž – Devětačtyřicetiletý grafik Fred Dewilde přežil loni řádění teroristů v pařížském koncertním klubu Bataclan.

Dvě hodiny ležel mezi mrtvými těly a snažil se na sebe neupozornit. Rok po útocích ho vzpomínky z osudné noci 13. listopadu 2015 dál pronásledují.

Aby se dokázal se svou strašlivou zkušeností lépe vyrovnat, vytvořil černobílý komiks s názvem Můj Bataclan. Je to pro něj určitá forma terapie, jak se smířit s minulostí a najít ztracený klid. 

Dvě hodiny, které trvaly věčnost

Osudné dvě hodiny, které Fred Dewilde během teroristického útoku v Bataclanu ležel na zemi a předstíral mrtvého, trvaly snad celou věčnost.

Dewilde držel celou dobu ruku mladé ženy, Elisy, která se náhodou ocitla vedle něj. Právě ona se pro něj stala v tu chvíli jediným pojítkem s realitou.

"Elise je 32 let. Tehdy jsem ale slyšel, že říká, že jí je 22 let. To mi vyhovovalo. Dalo mi to sílu převzít otcovskou roli," popsal Dewilde v rozhovoru pro server France 24. Společně s Elisou, která byla zraněna do boku, vytvořili v místě hrůzy "lidskou bublinu".

Kresby jako terapie

První část komiksu o událostech v Bataclanu začal Dewilde kreslit až tři měsíce po útocích.

"Slova mi nenaskakují hned. S kreslením je to ale opačně, je to pro mě mnohem instinktivnější. Určitě mi to pomohlo pochopit, čím jsem si prošel," uvádí. "Trvalo mi tři měsíce, než jsem komiksovou knihu dokončil. Shodou okolností jsem ji dodělal v pátek 13. května, přesně šest měsíců po útocích,“ dodává.

Útok na klub Bataclan, při kterém zemřelo kolem 90 lidí, Dewildeho navždy změnily. "Od té noci nesnáším hluk," uvedl pro France 24 s tím, že mu vadí třeba sirény. "Přestože se snažím, nevím, jak z toho ven. Část mého já pořád leží v krvi tam na zemi v Bataclanu," dodal.

Symbol teroru

Samotný klub se stal nejznámějším symbolem řádění džihádistů ve Francii, od kterého uběhne tuto neděli přesně rok.

Vedle Bataclanu zaútočili teroristé na pařížský stadion Stade de France i několik barů a kaváren ve městě. Zemřelo 130 lidí.

Celé dění obklopuje i po roce kontroverze. Mnozí Francouzi se ptají, zda se dalo útokům zabránit nebo zda bylo možné vraždění alespoň zmírnit. Naráží třeba na skutečnost, že poblíž Bataclanu byla v pohotovosti speciální protiteroristická jednotka. Její velitel ale nedal povolení k zásahu.

Policisté se totiž domnívali, že teroristé zajali rukojmí. Proto se báli, že by je mohli ohrozit. Do bran Bataclanu bezpečnostní složky nakonec vtrhly asi dvě hodiny od začátku střelby.

Sting otevře Bataclan

Majitelé klubu se Bataclan okamžitě po útoku rozhodli uzavřít. Nebyli si jistí, zda by bylo správné ho znovu otevřít.

Po několika týdnech se ale rozhodli. "Tragédie jedné noci by neměla vymazat desítky let skvělých hudebních novinek,“ prohlásil Jules Frotes, spoluředitel Bataclanu.

Od té doby prošla populární koncertní síň razantní přestavbou. Své brány poprvé od teroristických útoků otevře už v sobotu. Na pódiu, ze kterého před rokem stříleli teroristé, vystoupí britský zpěvák Sting.

Bataclan opět žije

Výtěžek z koncertu poputuje na účet charitativním organizacím, které pomáhají obětem terorismu. "Francie a celý svět můžou rok po útocích vidět, že Bataclan opět žije," řekl Jérôme Langlet, další ze spoluředitelů této koncertní síně.

"Odstartovat znovuotevření Bataclanu smutečními ceremoniemi, a až poté hudbou, to by se mi moc nelíbilo. Prostě jsem potřeboval, aby se něco odehrálo ještě předtím," dodal pro agenturu AFP.

V neděli, tedy v den, na který připadá výročí, se pak v Bataclanu bude konat pietní shromáždění k uctění památky obětí. Zúčastní se ho jak příbuzní zastřelených, tak i kapela Eagles of Death Metal, jejíž koncert před rokem teroristé proměnili v jatka. Bataclan se pak pokusí na svoji nedávnou minulost zapomenout a znovu se proměnit v koncertní halu, která přináší lidem zábavu a radost. 

 

Právě se děje

Další zprávy