Časopis Charlie Hebdo dostal cenu Mezinárodního PEN klubu

ČTK ČTK
6. 5. 2015 7:50
Časopis získal cenu za odvahu v boji za svobodu slova. Udělení ceny vyvolalo rozporuplné reakce. Šest předních spisovatelů se na protest odmítlo zúčastnit slavnostní ceremonie.
Foto: Reuters

New York - Francouzský satirický časopis Charlie Hebdo, jehož pařížská redakce se stala v lednu terčem krvavého útoku islamistů, obdržel cenu Mezinárodního PEN klubu za odvahu v boji za svobodu slova.

Udílení ocenění v New Yorku doprovázela přísná bezpečnostní opatření.

"Obrana lidí zavražděných za uplatňování svého práva na svobodu projevu je základní hodnotou PEN klubu," uvedl předseda organizace Andrew Solomon. Ocenění podle něj náleží současné redakci za to, že se nenechala násilím zastrašit.

Při teroristickém útoku na redakci časopisu Charlie Hebdo zahynulo letos v lednu 12 lidí včetně šéfredaktora a několika kreslířů. První vydání po atentátu se ale objevilo v řádném termínu 14. ledna díky podpoře předních francouzských redakcí a rychle se vyprodalo, stejně jako jeho pozdější dotisky. Celkem vyšel Charlie Hebdo v sedmi milionech exemplářích. Před útokem přitom činil týdenní náklad asi 60 000 kusů.

Rozhodnutí PEN klubu udělit cenu za odvahu bránit svobodu projevu redakci časopisu Charlie Hebdo se nesetkalo se všeobecným přijetím. Šest předních spisovatelů, například kanadsko-srílanský prozaik a básník Michael Ondaatje, nigerijsko-americký spisovatel a historik umění Teju Cole či americká autorka Rachel Kushnerová, se na protest odmítlo zúčastnit slavnostní ceremonie.

Dalších více než sto autorů podepsalo protestní dopis. Odpůrci povětšinou kritizovali "kulturní netoleranci" redaktorů časopisu.

Na stranu časopisu se postavil například Art Spiegelman, kreslíř a autor komiksu Maus. Už dříve rozhodnutí PEN klubu udělit cenu redakci Charlie Hebdo podpořil například Salman Rushdie, autor Satanských veršů, kvůli kterým mu islamisté vyhrožují smrtí.

Cenu za celoživotní dílo převzal v New Yorku od PEN klubu také britský dramatik a scenárista českého původu Tom Stoppard.

V boji za svobodu slova si podle něj nelze vybírat. "PEN klub neexistuje proto, aby bránil některé pronásledované spisovatele a jiné pronásledované spisovatele nebránil," uvedl při přebírání ceny.

 

Právě se děje

před 46 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení pro nový zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy