Časoměřiči musejí vrátit vteřinu, hrozí kolaps počítačů

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 4. 2015 7:46
Mezinárodní služba rotace Země v červenci zařadí do časomíry vteřinu navíc, aby tím srovnala čas s neustále se zpomalující zemskou rotací.
Foto: Thinkstock

New York - Internetové společnosti z celého světa s vážnými obavami vyhlížejí letošní 30. červen.

Důvod? Organizace nazývaná Mezinárodní služba rotace Země totiž na ten den plánuje změnu časomíry.

Do poslední minuty dne přidá vteřinu, aby tím srovnala čas s neustále se zpomalující zemskou rotací.

Počítačové systémy ale nejsou na takovou anomálii připraveny, a tak hrozí, že se zhroutí podobně, jako se tomu stalo při poslední korekci v roce 2012, kdy kromě jiných vypadly i servery služeb Reddit, LinkedIn, Gizmodo či FourSquare.

Zemská rotace se každý den zpomalí asi o dvě tisíciny vteřiny, a když se rozdíl mezi astronomickým a oficiálním časem nahromadí, Mezinárodní služba rotace Země oznámí zařazení vteřiny navíc.

A právě k tomu dojde letos v létě. 30. června 01:59:59 koordinovaného světového času (UTC), tedy v 02:59:59 SELČ. Po čísle 59 nebude následovat 00, ale 60. Půjde o historicky šestadvacáté posunutí - k tomu prvnímu časoměřiči přistoupili v roce 1972.

S tím, jak se technologie neustále vylepšují a lidstvo se na nich stává stále víc a víc závislé, však pokaždé panují větší a větší obavy.

"Problém není v tom, že by měly hodiny ukázat dvakrát 59, nebo oproti normálu zobrazit i 60. Háček je v tom, že si počítač může úpravu ´vyložit´ jako návrat v čase, na což není stavěný, a pokud se současné systémy dostanou do situace, na niž nejsou naprogramovány, zhroutí se," řekl serveru Live Science vedoucí časové služby americké Námořní observatoře Demetrios Matsakis.

"V tu chvíli bych nechtěl být na palubě letadla. Časový posun totiž může vyřadit navigační systém GPS, což by mohlo pilotům způsobit vážné problémy," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy