Čas reforem? Německý ministr chce omezit moc Evropské komise

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 30. 7. 2015 13:47
EK se tlačí do role evropské vlády. Je potřeba ji zkrotit, tvrdí Wolfgang Schäuble. Nizozemci souhlasí, bude to hlavním cílem jejich nadcházejícího předsednictví.
Foto: Aktuálně.cz

Berlín/Brusel - Německý ministr financí Wolfgang Schäuble chce omezit pravomoci Evropské komise.

Podle něj by už neměla dohlížet na dodržování konkurence a pravidel vnitřního trhu, protože se stále víc chová jako politický hráč.

Tyto kompetence by podle Schäubleho měl převzít nový úřad nezávislý na politice, píše deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

Podle Schäubleho nemůže EK vykonávat svou původní funkci, kterou bylo dohlížení nad plněním evropských smluv, a zároveň posilovat svou politickou pozici a snažit se hrát roli evropské vlády. Podle diplomatických zdrojů FAZ sice německý ministr větší politické angažmá Komise podporuje, zároveň je ale přesvědčen, že dohled nad vnitřním trhem musí být nezávislý.

Mluvčí Mina Andreevová  uvedla, že Evropská komise nebude komentovat zprávy z tisku, u nichž si není jista, zda skutečně odrážejí názory německého ministra. "Nemáme žádné oficiální vyjádření v tomto smyslu," poznamenala mluvčí.

Předseda Komise Jean-Claude Juncker podle ní zná Schäubleho osobně už několik desítek let a pokládá jej za "jednoho z nejvíce přesvědčených a přesvědčivých Evropanů". S přátelským zájmem prý proto Juncker sleduje všechny návrhy německého ministra.

Schäuble nyní navrhuje, aby byla na evropské úrovni vytvořena obdoba německého antimonopolního úřadu, která by nebyla závislá na politicích a jejímž úkolem by bylo dohlížet na fungování vnitřního trhu a bránit zneužívání tržní síly.

Ke kormidlu EU se chystají Nizozemci a se Schäublem souhlasí

Podle zdrojů FAZ záměr podporuje i nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem, který chce ze Schäubleho návrhu udělat jedno z hlavních témat nizozemského předsednictví v Evropské unii. Nizozemsko předsednictví převezme v prvním pololetí 2016.

Snaha EK o větší politickou roli se projevila i v posledních měsících při vyjednáváních mezi zadluženým Řeckem a mezinárodními věřiteli. Komise původně měla mít jen technickou roli a dohlížet na uskutečnění reforem, na nichž se Atény s věřiteli dohodly.

Předseda EK Jean-Claude Juncker však podle FAZ tuto roli opustil, přímo se zapojil do vyjednávání a podporoval požadavky řeckého premiéra Alexise Tsiprase na nalezení "politického řešení" řecké krize a poskytnutí nových úvěrů předlužené zemi.

Podle mluvčí Andreevové ale vyšší političnost Komise, daná především okolnostmi jejího loňského vzniku, neznamená, že by evropská exekutiva ztrácela svou nestrannost. "Političtější prostě znamená, že Evropská komise si je velmi dobře vědoma toho, co se děje a co od nás občané očekávají," dodala.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy