Čarnogurský tvrdí,že ho StB chtěla zabít při autonehodě

Zahraničí Zahraničí
29. 9. 2009 10:10
O plánu se později dozvěděl, ale nikomu nic neřekl

Bratislava - Státní bezpečnost údajně na konci osmdesátých let plánovala vraždu předního slovenského disidenta Jána Čarnogurského.

Bývalý polistopadový místopředseda československé vlády a politik Křesťansko-demokratického hnutí (KDH) to potvrdil televizi Joj, která o plánu informovala.

Čarnogurský se podle svých slov o plánu dozvěděl brzy po roce 1989, ale nikdy o tom nikomu neřekl, ani své rodině. Informaci o plánu, který spočíval v zinscenované automobilové nehodě, mu prý předal bývalý pracovník StB Ján Plánka, napsala agentura TASR.

Foto: Aktuálně.cz

"Asi tak v roku 1987 sa mi dostalo do uší, že ŠtB by rada zorganizovala nejakú dopravnú nehodu, pri ktorej by som prípadne aj zahynul," řekl Čarnogurský televizi Joj.

Podle něj akci připravovalo nejvyšší vedení Státní bezpečnosti, nešlo o iniciativu jednotlivce.

Ján Čarnogurský patřil na Slovensku k nejaktivnějším odpůrcům komunistického režimu. Listopadová revoluce roku 1989 jej zastihla ve vyšetřovací vazbě a téměř rovnou z věznice putoval jako ministr do vlády.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy