Carnajevovi: Rodina, která si splnila americký sen

Petr Jemelka Petr Jemelka
26. 4. 2013 9:45
Příbuzní ochotně vypovídají. Proč ale bratři vraždili, vysvětlit nedovedou
Nedatovaný snímek mladšího Džochara, Tamerlana a jejich dvou sester.
Nedatovaný snímek mladšího Džochara, Tamerlana a jejich dvou sester. | Foto: Reuters

Boston/Machačkala - Teroristické útoky v Bostonu se v jedné věci ostatním vymykají.

Část rozvětvené rodiny Džochara a Tamerlana Carnajevových totiž žije ve Spojených státech a většina jejích členů nejenže spolupracuje s policií, ale dokonce odpovídá na dotazy novinářů.

Sedmačtyřicetiletý otec útočníků Anzor Carnajev po výslechu americkými agenty oznámil, že odletí do Bostonu a bude nadále spolupracovat při vyšetřování. Chce rovněž pohřbít staršího Tamerlana, který při pronásledování zemřel.

Zpátky do Ameriky měla odletět i pětačtyřicetiletá matka Zubeidat, ale nakonec pravděpodobně neodcestuje. Čelí totiž obvinění, že v jednom z bostonských butiků ukradla oblečení za více než tisíc dolarů. A byť byla ujištěna, že by jí nehrozilo zatčení, zatím se nerozhodla.

Vyjádření příbuzných a informací o nich už je k dispozici tolik, že si z nich je možné vytvořit obrázek, jak rodina žila a jaké byly uvnitř ní vztahy.

Americký sen

Až do druhé čečenské války žili Carnajevovi v Kyrgyzstánu. Anzor zastával post vysokého vládního úředníka a rodina se podle dostupných informací neměla špatně. Ruská invaze ale všechno změnila, napsal deník The Wall Street Journal.

Otec byl (podle příbuzných kvůli své národnosti) propuštěn a přestěhoval svou rodinu do Dagestánu, kde se věnoval právnické profesi.

Po nějaké době si všichni splnili velký sen a odstěhovali se do Spojených států, konkrétně do Cambridge v Massachusetts. Anzor začal pracovat jako automechanik, Zubeidat absolvovala kosmetický kurz a otevřela si doma salón krásy.

Ani děti Carnajevových neměly se životem v USA výraznější problém. Mladší z útočníků Džochar bez problémů vystudoval střední školu Cambridge Rindge a zapsal se na Massachusettskou univerzitu. Se spolužáky i okolím vycházel skvěle.

Teror v Bostonu:

U staršího Tamerlana už se přeci jen nějaké potíže objevily.

Dálkové studium účetnictví na Bunker Hill Community College v Bostonu ukončil po třech semestrech, jeho bývalá přítelkyně na policii oznámila, že ji napadl, a později - po příklonu k radikálnímu islámu - se o něj zajímaly i tajné služby.

Právě do radikalizace Tamerlana byla v zatím nezjištěné míře zapojena i jeho matka Zubeidat. Ona sama tvrdí, že měla strach, aby nepropadl hýřivému stylu života, a tak ho v cestě víry podporovala. 

Sama si nicméně začala podle muslimské víry zakrývat tvář, kvůli čemuž se dostávala do sporu s manželem. V pátek navíc vyšlo najevo, že se na základě varování Rusů i ona sama ocitla na americkém seznamu osob podezřelých z terorismu.

Tak vypadal hon na teroristy:

V Rusku pořád jen spal

Zatímco otce a Tamerlana islám odcizoval, k matce si starší z útočníků díky němu našel cestu. Když se ale jeho rodiče loni kvůli údajně velmi vážné a zřejmě neléčitelné nemoci vrátili do Dagestánu, mohli radikalizaci Tamerlana sledovat jen na dálku.

Oba nicméně tvrdí, že FBI jejich staršího syna sledovala a opakovaně vyslýchala, takže by o přípravách k útoku musela vědět. Zejména matka naznačuje, že se na její děti někdo snaží svést vinu.

Její první reakcí na útoky v Bostonu bylo tvrzení, že výbuchy nebyly skutečné a po ulicích netekla krev, ale barva. Poté, co mluvila s příbuznými obětí, změnila názor. 

"Je mi jich všech opravdu líto, skutečně líto. Je to tak šílené, že to ani nedokážu popsat. Nemám sílu, nemám nic. Nemůžu spát, jsem jako chodící mrtvola," svěřila se reportérovi CNN.

Útoky nejenže byly skutečné, ale neměly být jediné. Bratři Carnajevové plánovali také atentát na newyorské Times Square. Novinářům to řekl starosta New Yorku Michael Bloomberg. "Byli jsme informováni FBI, že přeživší útočník prozradil, že New York byl další na seznamu jejich cílů," prohlásil Bloomberg.

Tamerlan, jeho rodiče a strýc (vlevo).
Tamerlan, jeho rodiče a strýc (vlevo). | Foto: Reuters

Zatímco matka tvrdí, že není možné, aby Tamerlan v Americe osnoval útoky, když byl pod bedlivým dohledem tajné služby, otec dodává, že něco podobného nepřicházelo v úvahu ani během jeho půlročního pobytu v Rusku.

"Pořád spal. Vstával třeba ve tři odpoledne, pak jsme navštívili nějaké příbuzné nebo jeli někam na výlet. Večer si zašel na večeři a šel spát," řekl Anzor Carnajev v rozhovoru pro magazín Time.

Asi jsem ho neznala, říká manželka

Ten, kdo si Tamerlanovy radikalizace naopak všimnout mohl a měl, byla jeho manželka Katherine Russellová.

O tom, jaký měl starší z bratrů se svou ženou vztah, toho není příliš známo. Ví se jen to, že konvertovala k islámu, zakrývala si tvář a porodila Tamerlanovi dnes tříletou dceru. Svoji byli od roku 2010, kdy se vzali v Bostonské mešitě.

Boston 10 dní po útoku:

Rodina teroristovy manželky se od Tamerlana distancovala a vydala prohlášení, že "se ukázalo, že ho skutečně neznala".

O mladších sestrách vrahů z Bostonu se neví takřka nic, zato jejich strýc Ruslan Carni byl v rozhovorech s médii zřejmě neradikálnější, když synovce v rozhovoru pro televizi CBS Boston nazval "ztroskotanci, kteří nenáviděli ty, kdo se dokázali usadit a vybudovat si svůj život".

 

Právě se děje

před 28 minutami

Ronaldo je na covid stále pozitivní, proti Messimu nenastoupí

Pětinásobný nejlepší fotbalista světa Cristiano Ronaldo chybí kvůli nákaze koronavirem v nominaci Juventusu na večerní zápas Ligy mistrů proti Barceloně. Na jeho očekávané souboje s hvězdou Katalánců Lionelem Messim tak tentokrát nedojde.

Pětatřicetiletý Ronaldo byl pozitivně testován na koronavirus před dvěma týdny v portugalské reprezentaci. Od té doby je v karanténě a nemá příznaky covidu-19, k návratu na trávník ale potřebuje negativní výsledek testu. Ten podle úterní informace televizní stanice Sky Sport Italia nepřinesly ani nejnovější odběry.

Hráč na sociálních sítích uvedl, že se cítí zdravotně zcela v pořádku, a přidal ostrou kritiku věrohodnosti PCR testů. Kvůli nákaze Ronaldo vynechal zatím tři zápasy Juventusu a turínský tým bez něj vyhrál pouze jednou.

před 1 hodinou

Strany v Libereckém kraji dnes podepsaly koaliční smlouvu.

Zástupci vítězných Starostů pro Liberecký kraj, Pirátů a ODS dnes v Oblastní galerii v Liberci podepsali koaliční smlouvu pro Liberecký kraj. Klíčovým úkolem pro nejbližší období je zvládnutí koronavirové krize, řekl po podpisu smlouvy novinářům lídr Starostů a současný hejtman Martin Půta. Koalice má 32 hlasů ze 45 v krajském zastupitelstvu. Ustavující zasedání, které zvolí nové vedení kraje, se uskuteční v úterý 3. listopadu.

"Dohodli jsme se na spolupráci, která bude navazovat na práci v minulých osmi letech a zároveň má ambice věnovat se výzvám, které před Libereckým krajem stojí. Shodli jsme se na tom, že koncem března příštího roku projednáme úpravu programového prohlášení. To už bychom měli znát dopady pandemie koronaviru do rozpočtu kraje," doplnil hejtman.

Starostové v Libereckém kraji vyhráli volby potřetí v řadě.

Další zprávy