Carnajevovi chtěli útočit na Den nezávislosti

Zahraničí Zahraničí
3. 5. 2013 9:30
Kde mělo k útokům dojít, zatím není jasné. Úřady už vydaly tělo Tamerlana
Boston po útocích.
Boston po útocích. | Foto: Reuters

Washington - Bratři Džochar a Tamerlan Carnajevovi chtěli původně zaútočit až 4. července, na Den nezávislosti

V Tamerlanově domě se jim ale podařilo vyrobit pumy dřív, než předpokládali, a tak si jako cíl vybrali bostonský maraton.

S odvoláním na zdroje blízké vyšetřování to napsal deník The New York Times a po něm i další americká média. 

Úřady mezitím vydaly příbuzným tělo staršího z bratrů - šestadvacetiletého Tamerlana, jenž zahynul čtyři dny po atentátu při přestřelce s policií.

Devatenáctiletý Džochar Carnajev je s vážným zraněním upoután na lůžko ve vězeňské nemocnici nedaleko Bostonu.

Změna plánu

Džochar vyšetřovatelům podle newyorského listu prozradil, že s bratrem termín posunuli, protože se jim povedlo předělat tlakové hrnce na bomby dřív, než původně mysleli.

Pro bostonský maraton  mluvilo to, že se ho každým rokem účastní desetitisíce lidí. Při dvou výbuších 15. dubna v cílové rovince závodu následně zahynuli tři lidé a více než 260 bylo zraněno; při přestřelce s bratry navíc později zemřel policista.

Přeživšímu Džocharovi za to hrozí trest smrti.

Boston po atentátu:

Pohřeb

Podle úřadů v Massachusetts bylo o tělo Džocharova bratra Tamerlana zažádáno ve čtvrtek, další podrobnosti ale nesdělily.

Tamerlan Carnajev.
Tamerlan Carnajev. | Foto: Reuters

Zatím tak není zřejmé, kdo konkrétně o ostatky žádal a převzal je, neví se ani datum a místo pohřbu.

Vdova Katherine Russellová už ale dříve řekla, že by se o Tamerlanovy ostatky měli postarat jeho příbuzní.

Strýc Ruslan Carni, žijící v Marylandu, pak údajně žádal muslimskou komunitu v Bostonu o pomoc s uspořádáním pohřbu.

Rodiče bratrů Carnajevových už v USA nežijí, před lety se vrátili do Ruska.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Středočeská policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy