Čaputová žádá zveřejnění vládních smluv ke Sputniku V, důvody k jeho vrácení popřela

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 4. 2021 21:41
Ruská strana nepožádala Slovensko o vrácení zásilky vakcíny Sputnik V proti covidu-19 z důvodu, že Bratislava nechala přípravek testovat v necertifikované laboratoři, jak bylo původně oznámeno. Novinářům to ve čtvrtek řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Hlava slovenského státu se rovněž vyslovila pro zveřejnění smlouvy o nákupu Sputniku V, kterou slovenská vláda tají.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. | Foto: Jakub Plíhal

Expremiér Igor Matovič, který stál u dovozu ruské vakcíny jako ministerský předseda, v reakci tvrdil, že oficiálním důvodem požadavku vrácení vakcín bylo to, že Slovensko za vakcíny včas nezaplatilo. Dříve přitom jako důvod označil rovněž testování vakcíny v neakreditované laboratoři. Premiér Eduard Heger při návštěvě Prahy řekl, že si společně s ministrem zdravotnictví Vladimírem Lengvarským nechal zpracovat právní analýzu, do jaké míry je možné smlouvy zveřejnit.

"Veřejnost byla informována, že důvodem, proč ruská strana vznesla takový požadavek, mělo být to, že Státní ústav pro kontrolu léčiv dal testovat vakcínu Sputnik V laboratoři, která nemá OMCL certifikaci. Na základě prostudovaných dokumentů konstatuji, že toto tvrzení není pravdivé. Důvodem požadavku na vrácení byla jiná skutečnost," řekla Čaputová.

Podle slovenské prezidentky by bližší informace měly být známé po zveřejnění smlouvy o nákupu Sputniku V. Její text včetně dopisu s požadavkem ruské strany na vrácení vakcíny si Čaputová vyžádala od slovenského ministerstva zdravotnictví.

"Nemáme důvod nic skrývat, nic tajit," řekl Heger. S ministrem zdravotnictví nechali vypracovat právní analýzu, do jaké míry a které části ze smlouvy je možné zveřejnit. "Jakmile bude analýza hotová, zachováme se podle ní," uvedl na tiskové konferenci po jednání v Praze.

Podle dřívějších informací Ruský fond přímých investic (RDIF), který zodpovídá za marketing vakcíny Sputnik V v zahraničí, sdělil, že slovenský Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) porušil smlouvu tím, že zadal testování dodané zásilky Sputnik V laboratoři, která není součástí sítě oficiálních laboratoří Evropské unie. Tuto verzi potvrdil minulý týden slovenský ministr financí Igor Matovič, který ještě jako premiér za utajeným nákupem Sputniku V stál a který se ve zmíněném sporu postavil na stranu Ruska.

Chybějící platba i dokumentace

Odpoledne Matovič již ale před novináři tvrdil, že v oficiálním dopisu ohledně požadavku k vrácení vakcín do Ruska se psalo o neplacení za vakcíny. Slovensko sice podle Matoviče za vakcíny minulý týden zaplatilo, ruská strana platbu ale vrátila. Matovič v souvislosti s testováním Sputniku V opět kritizoval šéfku SÚKL a také prezidentku Čaputovou, která se ředitelky slovenské lékové agentury zastala. SÚKL například upozornil, že k posouzení Sputniku V neobdržel o jeho výrobce požadované informace a že ruské vakcíny dodávané na trh patrně nejsou stejné.

SÚKL se dříve hájil tím, že jej nikdo neinformoval o tom, že Sputnik V může být posuzován jen v akreditované laboratoři EU. Navzdory tomu se ústav pokusil unijní laboratoře oslovit, ale neúspěšně.

Matovič minulý týden po jednáních v Moskvě a v Budapešti získal příslib Maďarska, že pomůže Slovensku s testováním ruské vakcíny v akreditované laboratoři. Na Slovensku podle něj Sputnik V v testech obstál.

Slovensko na začátku března dovezlo 200 tisíc dávek Sputniku V, celkově podle Matoviče objednalo dva miliony dávek ruské očkovací látky.

O Sputnik V se zajímá také Česko. Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček ve středu na twitteru uvedl, že v pondělí odletí do Moskvy, kde bude jednat o případných dodávkách zmíněné vakcíny po jejím schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky.

Petříček: Pro Sputnik bych do Moskvy nejel, nepředávám vykuchané ministerstvo

Vykuchané ministerstvo nepředávám, před čtyřmi lety byla situace jiná, říká odvolaný ministr zahraničí Tomáš Petříček. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 7 minutami

Registrační systém pro očkování proti covidu měl po půlnoci asi 50minutový výpadek. V tu dobu začala platit možnost registrace pro lidi nad 40 let.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

iRozhlas a Respekt: šéf vrbětického Imexu se v den výbuchu pohyboval poblíž hotelu, kde bydleli agenti ruské GRU

"Den před výbuchem ve Vrběticích se Petr Bernatík mladší, šéf firmy Imex Group, podle údajů ze svého mobilu pohyboval v blízkosti ostravského hotelu Corrado. Tam byli v té době ubytováni agenti ruské GRU Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin, kteří jsou podezřelí ze zapojení do exploze muničního skladu," píšou servery iRozhlas a Respekt. S odkazem na zdroje obeznámené s průběhem vyšetřování uvádí, že policisté Bernatíkův pohyb vypátrali pomocí dat z jeho mobilního telefonu. Právník šéfa Imexu trvá na tom, že tam "Bernatík ten den, ani nikdy jindy, nebyl a s Rusy se prý nikdy nesetkal". 

Zdroj: Domácí
Aktualizováno před 47 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena a také muž převezený do nemocnice

Po sobotní střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili s těžkým zraněním do nemocnice, řekl mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v sobotu odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy