Expremiér Igor Matovič, který stál u dovozu ruské vakcíny jako ministerský předseda, v reakci tvrdil, že oficiálním důvodem požadavku vrácení vakcín bylo to, že Slovensko za vakcíny včas nezaplatilo. Dříve přitom jako důvod označil rovněž testování vakcíny v neakreditované laboratoři. Premiér Eduard Heger při návštěvě Prahy řekl, že si společně s ministrem zdravotnictví Vladimírem Lengvarským nechal zpracovat právní analýzu, do jaké míry je možné smlouvy zveřejnit.
"Veřejnost byla informována, že důvodem, proč ruská strana vznesla takový požadavek, mělo být to, že Státní ústav pro kontrolu léčiv dal testovat vakcínu Sputnik V laboratoři, která nemá OMCL certifikaci. Na základě prostudovaných dokumentů konstatuji, že toto tvrzení není pravdivé. Důvodem požadavku na vrácení byla jiná skutečnost," řekla Čaputová.
Podle slovenské prezidentky by bližší informace měly být známé po zveřejnění smlouvy o nákupu Sputniku V. Její text včetně dopisu s požadavkem ruské strany na vrácení vakcíny si Čaputová vyžádala od slovenského ministerstva zdravotnictví.
"Nemáme důvod nic skrývat, nic tajit," řekl Heger. S ministrem zdravotnictví nechali vypracovat právní analýzu, do jaké míry a které části ze smlouvy je možné zveřejnit. "Jakmile bude analýza hotová, zachováme se podle ní," uvedl na tiskové konferenci po jednání v Praze.
Podle dřívějších informací Ruský fond přímých investic (RDIF), který zodpovídá za marketing vakcíny Sputnik V v zahraničí, sdělil, že slovenský Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) porušil smlouvu tím, že zadal testování dodané zásilky Sputnik V laboratoři, která není součástí sítě oficiálních laboratoří Evropské unie. Tuto verzi potvrdil minulý týden slovenský ministr financí Igor Matovič, který ještě jako premiér za utajeným nákupem Sputniku V stál a který se ve zmíněném sporu postavil na stranu Ruska.
Chybějící platba i dokumentace
Odpoledne Matovič již ale před novináři tvrdil, že v oficiálním dopisu ohledně požadavku k vrácení vakcín do Ruska se psalo o neplacení za vakcíny. Slovensko sice podle Matoviče za vakcíny minulý týden zaplatilo, ruská strana platbu ale vrátila. Matovič v souvislosti s testováním Sputniku V opět kritizoval šéfku SÚKL a také prezidentku Čaputovou, která se ředitelky slovenské lékové agentury zastala. SÚKL například upozornil, že k posouzení Sputniku V neobdržel o jeho výrobce požadované informace a že ruské vakcíny dodávané na trh patrně nejsou stejné.
SÚKL se dříve hájil tím, že jej nikdo neinformoval o tom, že Sputnik V může být posuzován jen v akreditované laboratoři EU. Navzdory tomu se ústav pokusil unijní laboratoře oslovit, ale neúspěšně.
Matovič minulý týden po jednáních v Moskvě a v Budapešti získal příslib Maďarska, že pomůže Slovensku s testováním ruské vakcíny v akreditované laboratoři. Na Slovensku podle něj Sputnik V v testech obstál.
Slovensko na začátku března dovezlo 200 tisíc dávek Sputniku V, celkově podle Matoviče objednalo dva miliony dávek ruské očkovací látky.
O Sputnik V se zajímá také Česko. Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček ve středu na twitteru uvedl, že v pondělí odletí do Moskvy, kde bude jednat o případných dodávkách zmíněné vakcíny po jejím schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky.