Vyostřené Slovensko. Favoritku Čaputovou kritizují kvůli Sorosovi, najala si ochranku

Martin Novák Martin Novák
7. 3. 2019 16:26
Favoritka slovenských prezidentských voleb Zuzana Čaputová si najala ochranku. Ona i její rodina dostávají výhružné vzkazy.
Favoritka slovenských prezidentských voleb Zuzana Čaputová.
Favoritka slovenských prezidentských voleb Zuzana Čaputová. | Foto: Oficiální stránky prezidentské kampaně Zuzany Čaputové

Slovenskému Denníku N řekla, že bodyguardy si najala v pondělí. "Lidé nám píší různé věci. Je to preventivní opatření, víc o tom nemohu hovořit," vysvětlila.

Čaputová je kandidátkou mimoparlamentní strany Progresivní Slovensko. Ačkoliv před půl rokem ji v zemi znal málokdo, průzkumy veřejného mínění jí dávají velkou šanci postoupit do druhého kola a v něm zvítězit. Výrazné pětačtyřicetileté političce pomohlo, že kandidaturu stáhl chemik Robert Mistrík a otevřeně ji podpořil.

Politicky na Čaputovou začal útočit kandidát vládnoucí strany Směr - Sociální demokracie Maroš Šefčovič, donedávna evropský komisař pro energetiku.

Podle něj se v pozadí prezidentské kampaně "mohou objevit určité dohody mezi Čaputovou a prezidentem Andrejem Kiskou." Narážel na to, že kandidátka nevyloučila udělení milosti Kiskovi, který zřejmě bude po ukončení svého mandátu obviněn z krácení daní své firmy. 

"Jde tady o jakousi politickou podporu, že já tě podpořím ve volbách a ty mi udělíš milost?" položil si Šefčovič řečnickou otázku.

V rozhovoru pro deník Aktuálně.cz Čaputová uvedla, že s vyhroceným závěrem kampaně počítá.

"Samozřejmě bych byla ráda, kdyby kampaň zůstala férová tak jako ještě donedávna. Bohužel ale po odstoupení Roberta Mistríka, který reprezentoval podobné hodnoty jako já, se to velmi rychle zvrtlo a prakticky během několika hodin od jeho odstoupení se začaly šířit osobní útoky a různé antikampaně. Vím, že se to bude ještě stupňovat, ale jsem připravená tomu čelit. Moje svědomí je čisté," prohlásila politička.

Kritici jí předhazují, že má s politikou málo zkušeností. Ale této kritice čelil před pěti lety také Kiska. Terčem útoků na sociálních sítích a internetu je Čaputová také za to, že v minulosti byla aktivní v neziskové organizaci Via Iuris. Tu finančně podporovalo americké velvyslanectví v Bratislavě i nadace Open Society Foundation finančníka George Sorose. Toho na Slovensku stejně jako v jiných zemích někteří lidé vydávají za organizátora migrace do Evropy.

Politička zároveň podporuje uzákonění sňatků homosexuálů.

"Křesťansky orientovaní a konzervativní voliči mohou očekávat, že budu respektovat jejich hodnotové nastavení. Křesťanství a liberalismus tak, jako ho vnímám já, se navzájem nevylučují. Nejvyšší hodnotou křesťanství je láska, důležitý je i soucit, a to platí i v mém životě. Navíc moji kandidaturu podporuje například arcibiskup Róbert Bezák," řekla Čaputová Aktuálně.cz

Kiska vyzval své voliče, aby jí dali hlas. Zároveň ve čtvrtek ostře kritizoval Šefčoviče za jeho slova.

"Šíří fikci o nějaké budoucí prezidentské milosti, patrně zcela přebírá manýry Směru - Sociální demokracie, který mu platí prezidentskou kampaň," prohlásil prezident.

Na to reagoval ostře premiér Peter Pellegrini, který stojí v čele vlády Směru a samozřejmě podporuje jejího kandidáta Maroše Šefčoviče.

"Pan prezident ani trochu nepomohl k tomu, aby se zmírnilo napětí ve společnosti. Tam, kde mohl, vždy přilil olej do ohně, aby rozpoutal vášně," řekl novinářům Pellegrini.

První kolo voleb čeká Slováky v sobotu 16. března, druhé o dva týdny později. Favority na postup do druhého kola jsou podle průzkumů právě Čaputová a Šefčovič.

Podívejte se na rozhovor DVTV se Zuzanou Čaputovou

Slovensko stojí na křižovatce, lidé sahají k extrémům, musíme vrátit důvěru a kulturu do komunikace ve veřejném životě, tvrdí Zuzana Čaputová. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 5 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy