Cannes 2014: Zlatou palmu získal Zimní spánek z Turecka

Režisér Nuri Bilge Ceylan se Zlatou palmou za film Zimní spánek.
Režisér Nuri Bilge Ceylan se Zlatou palmou ve společnosti členek hlavní poroty,  hereček Carole Bouquet (vlevo) a Paz Vega. Mužem v pozadí je moderátor slavnostního zakončení Lambert Wilson.
Režisér Nuri Bilge Ceylan přijímá gratulaci od předsedkyně poroty, režisérky Jane Campion.
Režisér Nuri Bilge Ceylan se Zlatou palmou.
Režisér Nuri Bilge Ceylan získal Zlatou palmu za film Winter Sleep. Předali mu ji Uma Thurman a Quentin Tarantino.
Foto: Reuters
Kultura ČTK Reuters Kultura, ČTK, Reuters
24. 5. 2014 20:10
Vítězem festivalu v Cannes je film Zimní spánek režiséra Nuriho Ceylana. Cenu pro nejlepší herečku získala Julianne Moore za roli ve filmu Maps to the Stars, nejlepším hercem se stal Timothy Spall.

Cannes 2014 - Zlatou palmu na 67. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes získal koprodukční snímek Kis uykusu (Zimní spánek) tureckého režiséra Nuriho Bilge Ceylana.

Více než tříhodinový snímek zkoumá obrovskou propast mezi silnými a bezmocnými obyvateli Turecka. Ceylan získal cenu v roce, kdy film v jeho zemi slaví sto let od svých počátků.

Čtěte také

Vítězný film z Cannes vypráví o muži posedlém touhou po moci

Režisér Zlatou palmu věnoval všem obětem nepokojů, které v posledním roce zmítají Tureckem. "Turecko je země, která má velmi mnoho problémů. Snad každý den tu můžete najít nějaký další velký nedostatek. Umělci tak mají každopádně velkou spoustu námětů," řekl Ceylan agentuře Reuters v rozhovoru po premiéře filmu.

Cenu pro nejlepšího herce dostal Timothy Spall za výkon v dramatu Mr. Turner o tomto slavném anglickém krajináři Williamu Turnerovi.

Trofej pro nejlepší herečku dostala Julianne Moore za roli hysterické hollywoodské herečky ve snímku Maps to the Stars (Mapy ke hvězdám), který má poodhalit stinnou stránku Hollywoodu.

Velkou cenu získal snímek Le Meraviglie (Zázraky) italské režisérky Alice Rohrwacher.

Cenu poroty si rozdělily dva filmy: Mommy (Máma) pětadvacetiletého "zázračného dítěte světového filmu" z Kanady Xaviera Dolana a 3D film Adieu au langage (Sbohem jazyku) filmového veterána Jeana-Luca Godarda. Třiaosmdesátiletá legenda světového filmu se ocenění z Cannes dočkala vůbec poprvé.

Cenu pro nejlepšího režiséra získal Bennett Miller za snímek Foxcatcher, nejlepším scénáristou se stal Andrej Zvjagincev, který je zároveň režisérem snímku Leviathan.

Podívejte se na předávání cen 67. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes.

 

Právě se děje

Další zprávy