Cannes 2014: Zlatou palmu získal Zimní spánek z Turecka

ČTK Reuters Kultura , ČTK , Reuters
24. 5. 2014 20:10
Vítězem festivalu v Cannes je film Zimní spánek režiséra Nuriho Ceylana. Cenu pro nejlepší herečku získala Julianne Moore za roli ve filmu Maps to the Stars, nejlepším hercem se stal Timothy Spall.

Cannes 2014 - Zlatou palmu na 67. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes získal koprodukční snímek Kis uykusu (Zimní spánek) tureckého režiséra Nuriho Bilge Ceylana.

Více než tříhodinový snímek zkoumá obrovskou propast mezi silnými a bezmocnými obyvateli Turecka. Ceylan získal cenu v roce, kdy film v jeho zemi slaví sto let od svých počátků.

Čtěte také

Vítězný film z Cannes vypráví o muži posedlém touhou po moci

Režisér Zlatou palmu věnoval všem obětem nepokojů, které v posledním roce zmítají Tureckem. "Turecko je země, která má velmi mnoho problémů. Snad každý den tu můžete najít nějaký další velký nedostatek. Umělci tak mají každopádně velkou spoustu námětů," řekl Ceylan agentuře Reuters v rozhovoru po premiéře filmu.

Cenu pro nejlepšího herce dostal Timothy Spall za výkon v dramatu Mr. Turner o tomto slavném anglickém krajináři Williamu Turnerovi.

Trofej pro nejlepší herečku dostala Julianne Moore za roli hysterické hollywoodské herečky ve snímku Maps to the Stars (Mapy ke hvězdám), který má poodhalit stinnou stránku Hollywoodu.

Velkou cenu získal snímek Le Meraviglie (Zázraky) italské režisérky Alice Rohrwacher.

Cenu poroty si rozdělily dva filmy: Mommy (Máma) pětadvacetiletého "zázračného dítěte světového filmu" z Kanady Xaviera Dolana a 3D film Adieu au langage (Sbohem jazyku) filmového veterána Jeana-Luca Godarda. Třiaosmdesátiletá legenda světového filmu se ocenění z Cannes dočkala vůbec poprvé.

Cenu pro nejlepšího režiséra získal Bennett Miller za snímek Foxcatcher, nejlepším scénáristou se stal Andrej Zvjagincev, který je zároveň režisérem snímku Leviathan.

Podívejte se na předávání cen 67. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy