Ministry vyhazovat nebudu, couvá Cameron kvůli kritice

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 6. 2015 13:38
Britský premiér na summitu G7 prohlásil, že členové vlády, kteří nepodpoří politiku vůči Evropské unii, budou muset skončit. Nyní tvrdí, že byl špatně pochopen.
Foto: Reuters

Londýn - Britští ministři, kteří nepodpoří vládní politiku vůči Evropské unii, budou muset kabinet opustit.

Na okraj summitu G7 v německém Elmau tím pohrozil britský premiér David Cameron. Posléze ale svá slova vzal zpět.

Frakce proti Unii

Předseda vlády Spojeného království usiluje o vyjednání nových podmínek členství své země v evropské osmadvacítce a nejpozději na konci roku 2017 chce uspořádat referendum o setrvání Británie v Unii.

Svým pondělním výrokem reagoval na nedělní prohlášení padesáti poslanců své Konzervativní strany, kteří prý chtějí aktivně bojovat za odchod země z Evropské unie, pokud premiér nevyjedná dostatečné ústupky při rozhovorech o novém postavení Británie v rámci EU.

Protievropská frakce s názvem Konzervativci pro Británii by podle jednoho ze svých předsedů Stevea Bakera mohla postupně získat na svou stranu až 100 konzervativních členů parlamentu.

Baker rovněž naznačil, že proti setrvání země v EU je až devět členů Cameronovy vlády. Média hovoří například o ministru práce a důchodů Iainu Duncanovi Smithovi, ministru zahraničí Philipovi Hammondovi či ministru spravedlnosti Michaelovi Goveovi.

Bylo to špatně pochopeno

Předseda britského kabinetu nicméně už několikrát uvedl, že si je jist, že dokáže s Bruselem vyjednat tak dobrou reformu, která by mu umožnila doporučit Britům, aby hlasovali pro setrvání v EU.

Ministři, kteří by se i navzdory tomu rozhodli vést kampaň za vystoupení země z osmadvacítky, by tak podle Camerona nemohli ve vládě zůstat.

V pondělí odpoledne ale premiérova mluvčí prohlásila, že Cameronova slova byla špatně pochopena. Premiér podle ní prohlásil, že skončit by museli ministři, kteří by byli proti novému vyjednávání vlády o podmínkách setrvání Británie v EU.

Svou cestu za reformou zahájil Cameron na konci května na summitu Východního partnerství v lotyšské Rize. Na následné cestě Evropou jednal s představiteli Dánska, Nizozemska, Francie, Polska a Německa.

Podle agentury Reuters hodlá do červnového summitu Evropské unie osobně jednat i s lídry všech ostatních 22 států EU.

 

Právě se děje

Další zprávy