Cameron píše Klausovi: Zdržte Lisabon, bude referendum

Zahraničí Zahraničí
23. 9. 2009 11:59
Referendum v Británii by znamenalo pro Lisabonskou smlouvu konec
David Cameron na kongresu ODS roku 2007
David Cameron na kongresu ODS roku 2007 | Foto: Ludvík Hradilek

Londýn/Praha - Šéf britských konzervativců David Cameron údajně napsal dopis českému prezidentovi Václavu Klausovi, ve kterém ho žádá, aby pozdržel ratifikaci Lisabonské smlouvy do britských voleb.

Pokud ve volbách Cameron zvítězí, což je velice pravděpodobné, slibuje Klausovi, že vypíše o Lisabonské smlouvě v Británii referendum.

O dopise informoval britský bulvární deník The Daily Mail, podle kterého slibuje předseda konzervativců referendum brzy po volbách. Postaví se prý v kampani proti Lisabonu "po boku" českého prezidenta.

Daily Mail píše, že se jedná o Cameronův „poslední pokus", jak ratifikaci dokumentu upravujícího fungování sedmadvacítky pozdržet. Česká prezidentská kancelář potvrdila, že Cameronův dopis dostala, Václav Klaus je nyní ve Spojených státech, jeho reakci se zatím redakci nepodařilo získat.

Lisabonskou smlouvu musí ratifikovat všechny státy EU, jinak nevstoupí v platnost. Zatím tak neučinilo pouze Irsko, Polsko a Česko. Proces se pozdržel také v Německu, kde vyjádřila námitky justice. Po schválení potřebných ústavních změn oběma komorami podepsal ve středu příslušné zákony i německý prezident Horst Köhler. Ratifikační listinu stvrdí svým podpisem v pátek.

Všichni čekají zejména na výsledek referenda v Irsku, které se uskuteční 2. října. Očekává se, že v něm Lisabon Irové schválí. Pokud se tak stane, slíbil ratifikační listinu podepsat i polský prezident Lech Kaczynski. Naopak Václav Klaus hodlá ratifikaci zřejmě i nadále protahovat. Další ústavní stížnost připravují také senátoři za ODS.

Klaus: získal v Evropě mocnější pozici, než o jaké se mu kdy zdálo
Klaus: získal v Evropě mocnější pozici, než o jaké se mu kdy zdálo | Foto: Jan Langer

O tom, že se ratifikace v Česku pravděpodobně protáhne, informoval minulý pátek v Bruselu za zavřenými dveřmi šéfy ostatních vlád EU český premiér Jan Fischer. Atmosféra při jednáních byla prý dosti napjatá a velmi rozezlen byl zejména francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Ten následně varoval Prahu před nespecifikovanými sankcemi.

Pokud by bylo totiž skutečně referendum v Británii vyhlášeno, znamenalo by to pro Lisabon konec. Podle průzkumů by ho britští voliči odmítli.

Cameron však referendum odmítá vyhlásit v tom případě, že by již byl ratifikační proces ukončen. To by podle britského tisku totiž znamenalo fakticky pro Brity hlasování o tom, zda zůstat v Evropské unii, nebo z ní odejít.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 57 minutami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před více než měsícem násilím převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům. Na řadě míst proti demonstrantům zasáhly bezpečnostní síly.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie použila slzný plyn a zábleskové granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, policisté rozháněli demonstraci střelbou. Podle tvrzení sedmi svědků při tom použili ostré náboje. Zatím nejsou zprávy, že by tam byli mrtví či zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy