Cameron: EU je flexibilní, může splnit britské požadavky

ČTK ČTK
29. 5. 2015 15:54
Také německá kancléřka Angela Merkelová vyjádřila přesvědčení, že pokud bude politická vůle, podaří se najít cestu pro britské požadavky.
David Cameron a Angela Merkelová.
David Cameron a Angela Merkelová. | Foto: Reuters

Berlín - Evropská unie umí být flexibilní a dokáže najít řešení pro splnění britského požadavku na změnu vztahů mezi Londýnem a Bruselem.

Při návštěvě Berlína to na tiskové konferenci řekl britský premiér David Cameron.

Německá kancléřka Angela Merkelová vyjádřila přesvědčení, že pokud bude politická vůle, podaří se najít cestu pro britské požadavky.

"Evropská unie v minulosti ukázala, že když má nějaký členský stát problém, který je třeba řešit, umí být flexibilní. A věřím, že se to stane znovu," řekl britský premiér.

Podle něj však neexistuje žádné rychlé řešení, jak nově nastavit vztahy mezi Británií a EU. Cameron je přesvědčen, že jednání potrvají dlouho, a nechtěl předem vyloučit ani možnou úpravu zakládajících smluv EU, což by vyžadovalo souhlas všech 28 států.

"Kde je vůle, je i cesta"

"Kde je vůle, tam je i cesta. Evropa už to několikrát prokázala a i teď chceme podle tohoto principu postupovat," řekla Merkelová. "Teď začínáme jednat o obsahu a na zodpovězení otázky, co musí být změněno, jestli je nutná změna smluv, nebo se to dá udělat sekundárním právem, bude čas později," doplnila.

"Z německé strany je jasné přání, i když rozhodnutí bude samozřejmě na Britech, aby Británie zůstala členem Evropské unie," uvedla rovněž německá kancléřka.

Rovněž Cameron podotkl, že britské členství v Unii je přínosem pro obě strany. "Evropská unie v každém případě bude vypadat lépe, když bude Británie jejím členem. A myslím, že je to i v zájmu Británie, že jí nejlépe poslouží, když zůstaneme v EU," řekl.

V otázce byrokracie se Londýn a Berlín shodují

Německo chce podle Merkelové Británii "konstruktivně provázet" při jednáních o novém vztahu mezi Londýnem a Bruselem. V některých oblastech, například co se týká omezování byrokracie, podle ní Německo zastává podobnou pozici jako Británie. Kancléřka ale uvedla, že EU nebude při jednání s Londýnem ustupovat v ustanoveních, která se týkají volného pohybu osob.

Výhody volného pohybu osob přiznal i Cameron. "Jsem toho názoru, že volný pohyb osob by se neměl rušit. Je důležité, že volný pohyb osob existuje, že lidé mohou jít do jiného členského státu EU a najít si tam práci. Dělá to i hodně Britů," řekl. "Jsme ale přesvědčeni, že by lidi (do jiných států) neměly přitahovat sociální systémy, to by nebylo spravedlivé," dodal.

O problému zneužívání sociálních systémů bohatších unijních zemí občany chudších států se v posledních letech mluvilo i v Německu. Merkelová přiznala, že to vnímá jako problém. "V Evropské unii nemáme sociální unii. Minimální mzdy jednotlivých států se dramaticky liší, stejně tak sociální služby. Otázka volného pohybu osob tedy musí být přirozeně spojena s otázkou práce a s tím, jak vytvoříme spravedlivou rovnováhu sociálních služeb," řekla.

Cameron před nedávnými britskými parlamentními volbami slíbil, že s Bruselem dohodne nový formát vzájemných vztahů mezi Londýnem a Evropskou unií a že do konce roku 2017 vypíše referendum o budoucnosti britského členství v evropském bloku.

 

Právě se děje

Další zprávy