Cambridge Analytica získala data více způsoby. Počet "zneužitých" uživatelů Facebooku je ještě vyšší

ČTK ČTK
17. 4. 2018 16:40
O skandálu společnosti Cambridge Analytica vypovídala v úterý bývalá ředitelka podnikového rozvoje firmy Brittany Kaiserová.
Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg.
Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg. | Foto: Reuters

Londýn - Počet účtů na sociální síti Facebook, ke kterým získala tajně přístup poradenská společnost Cambridge Analytica (CA), byl mnohem vyšší než doposud zmiňovaných 87 milionů. Vyplývá to z písemného vyjádření bývalé ředitelky podnikového rozvoje CA Brittany Kaiserové a její následné výpovědi před výborem britského parlamentu.

Zatím se v souvislosti s analytickou firmou vědělo pouze o získání dat z Facebooku prostřednictvím osobnostního kvízu psychologa Aleksandra Kogana. Kaiserová ale britským zákonodárcům vypověděla, že firma měla vícero podobných informačních zdrojů, informoval deník The Guardian.

"Neznám podrobnosti těchto dotazníků nebo to, jak byla data získána a zpracovávána. Ale domnívám se, že je takřka jisté, že počet uživatelů, jejichž data byla zneužita podobnými cestami jako v případě Kogana, je mnohem vyšší než 87 milionů," řekla Kaiserová s tím, že součástí těchto aktivit byly kromě CA i oddělené společnosti a kampaně.

"V obecném slova smyslu vím o široké škále dotazníků, které byly vytvořeny CA nebo jejími partnery, obvykle s facebookovým přihlášením," uvedla Kaiserová v písemném prohlášení pro poslance.

Konkrétně pak na půdě parlamentu jmenovala dvě aplikace vyvinuté pro sběr dat, o kterých hovořila jako o "sexuálním kompasu" a "hudební verzi" kvízu.

Na otázku předsedy výboru britského parlamentu pro kulturu, média a sport Damiana Collinse, zda bylo účelem kvízů přes přihlášení uživatelů prostřednictvím Facebooku získávat data o profilech, odpověděla Kaiserová: "Domnívám se, že v prvé řadě bylo cílem kvízů toto, ano."

Skandál kolem praktik Cambridge Analytica vypukl před měsícem, když The Guardian společně s deníkem The New York Times zveřejnily výpověď bývalého analytika CA Christophera Wylieho.

Zprvu se hovořilo o nečestném přístupu k asi 50 milionům profilů, na začátku dubna pak Facebook informoval, že zasaženo bylo až 87 milionů účtů. Cambridge Analytica se specializovala na politický marketing založený na vyhodnocování velkých objemů dat a pomáhala takto v předvolební kampani americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi nebo kampani za vystoupení Británie z EU.

Ve středu měl v britském parlamentu vypovídat také hlavní aktér celé kauzy - bývalý šéf CA Alexander Nix. Předseda jednoho z britských výborů Collins ale v úterý oznámil, že Nix své vystoupení zrušil. Podle Collinse to odůvodnil tím, že je objektem trestního vyšetřování britských úřadů. Podle britského politika ale není žádný právní důvod, který by Nixovi v zodpovězení otázek poslanců bránil.

Video: Šéf Facebooku Mark Zuckerberg se před Senátem Spojených států omluvil za únik dat

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg se před Senátem Spojených států omluvil za únik dat | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy