Čad zakázal kvůli zhoršení bezpečnostní situace nošení burek

ČTK ČTK
17. 6. 2015 20:54
Bezpečnostní složky podle premiéra dostaly příkaz, aby zahájily razie na tržištích a zabavily a následně spálily všechny burky, které naleznou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Ndjamena - V reakci na dva pondělní sebevražedné atentáty, při kterých v čadské metropoli Ndjameně zahynulo 33 lidí, ve středu místní vláda zakázala nošení burek. S odvoláním na premiéra Kalzeubého Pahimiho Deubeta o tom informovala agentura AFP. Burka je konzervativní muslimský ženský oděv, jde o jednolitý šat zakrývající celé tělo včetně obličeje, pouze v oblasti očí je síťka.

"Nošení burky musí ustat ihned, a to nejen na veřejných místech a ve školách, ale na celém území," uvedl předseda vlády Deubet na setkání s lídry různých náboženských skupin u příležitosti začátku postního měsíce ramadánu. Zakázáno je od nynějška nejen nošení burky, ale i všech ostatních oděvních doplňků zahalujících obličej.

Bezpečnostní složky podle premiéra dostaly příkaz, aby zahájily razie na tržištích a zabavily a následně spálily všechny burky, které naleznou. Kdo se bude nařízení o zákazu nošení burky protivit, bude podle Deubeta zatčen a souzen ve zkráceném řízení.

Čtyři sebevražední atentátníci se v pondělí v Ndjameně vyhodili do povětří u ústředního policejního komisařství a u policejní školy. Kromě 33 mrtvých si útok vyžádal také přes stovku zraněných. Zatím se k atentátu nikdo nepřihlásil, vláda z něj ale obvinila nigerijskou radikální skupinu Boko Haram.

Čad se spolu s Kamerunem, Nigerem a Beninem podílí na pomoci Nigérii v boji proti Boko Haram. Západoafrické země vytvořily regionální jednotku o síle 8700 mužů, jejímž cílem je zneškodnit povstání islamistů na severovýchodě Nigérie, které si za šest let trvání vyžádalo přes 15.000 obětí.

Muslimové tvoří v Čadu více než polovinu obyvatel, asi třetina lidí se hlásí ke křesťanství a kolem 20 procent populace tvoří animisté.

 

Právě se děje

Další zprávy