Bývalý vězeň zabíjel v Rusku, zavraždil šest lidí

ČTK Jiří Just ČTK, Jana Černá, Jiří Just
22. 4. 2013 16:39
Přepadení obchodu v jihoruském městě Belgorod nepřežily dvě mladé dívky
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva - Šest lidí včetně dvou mladých dívek zastřelil v pondělí útočník v jihoruském Belgorodu. Uvádí to informační agentura Belru.rf.

Podle prohlášení vyšetřovacího výboru Belgorodské oblasti mělo ke střelbě dojít během pokusu o přepadení obchodu s loveckými potřebami Ochotnik v centru města. 

Poté, co útočník zastřelil tři prodavače, vyběhl z obchodu a ve střelbě pokračoval na ulici.

Mezi mrtvými je podle zpravodaje Aktuálně.cz i jedna čtrnáctiletá dívka, která svým zraněním na místě podlehla, a její šestnáctiletá kamarádka. Ta zemřela po hospitalizaci v místní nemocnici.

Podle jedné z verzí webu Belru.rf je střelec profesionálním lovcem, který byl loni propuštěn z vězení.

Informaci, že se jedná o bývalého vězně, už potvrdil ruský vyšetřovací výbor. Jde o jedenatřicetiletého, čtyřikrát souzeného recidivistu Sergeje Pomazuna.

V minulosti byl odsouzen za loupeže a násilná přepadení, od roku 2008 vykonával čtyřletý trest v nápravné kolonii.

Komplicem mohl být otec

Pomazun přijel k obchodu s loveckými potřebami vozem BMW svého otce. Vyzbrojen byl dvěma puškami a pistolí.

Okamžitě poté, co do obchodu vstoupil, začal střílet a na místě zabil tři prodavače. Na ulici pak zastřelil dva kolemjdoucí včetně čtrnáctileté školačky. Další o dva roky starší děvče na následky střelných poranění zemřelo později v nemocnici.

Žádné peníze si střelec z obchodu neodnesl, zda se zmocnil nějakých střelných zbraní, policie neuvedla.

Policisté dosud podle agentury RIA Novosti střelce nedopadli. Muž opustil vůz a ukryl se v jedné z belgorodských čtvrtí. Policie oblast obklíčila a evakuovala, na místo byly povolány speciální přepadové jednotky OMON.

Některá ruská média spekulují, že Pomazun měl při své akci komplice. Měl jím být jeho otec Alexandr, dříve rovněž souzený. O jeho osudu či podílu na útoku se nic neví. V bytě obou mužů našli policisté sklad zbraní a munice.

Město Belgorod má asi 350 tisíc obyvatel a leží na západě Ruska necelých 40 kilometrů od hranic s Ukrajinou. Proslulo zejména za druhé světové války, kdy se nedaleko odtud odehrála bitva u Kurska, považovaná za největší tankovou bitvu historie.

Jak sdělil tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov, Vladimir Putin byl o tragédii v Belgorodu informován, uvádí agentura Interfax.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Trump podal měsíc po volbách další žalobu, chce zneplatnit 200 tisíc hlasů ve Wisconsinu

Kampaň stížností amerického prezidenta Donalda Trumpa na výsledky letošních voleb pokračuje i téměř měsíc po skončení hlasování. Nejvyššímu soudu ve Wisconsinu dnes jeho tým předložil žalobu, která požaduje zneplatnění více než 200 000 hlasovacích lístků, informovala agentura AP. S podobnými požadavky zatím prezident u žádného soudu neuspěl.

Wisconsinské úřady v pondělí potvrdily, že hlasování v prezidentských volbách zde vyhrál kandidát Demokratické strany Joe Biden, a to o více než 20 000 hlasů, což odpovídá asi šesti desetinám procentního bodu. Oficiálním vyhlášením výsledků se rozběhla pětidenní lhůta, v níž je ještě kandidáti mohou napadat. Trump už předtím avizoval, že z jeho strany přijde žaloba.

Wisconsinský nejvyšší soud dnes potvrdil, že podání obdržel, avšak neuvedl, zda se záležitostí bude podrobněji zabývat. Soud podle AP zároveň zvažuje, zda přijme dvě další stížnosti požadující diskvalifikaci některých hlasů z prezidentské volby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy