Bývalý společník Koženého má v USA nastoupit do vězení

ČTK ČTK
6. 5. 2013 10:19
Frederic Bourke byl v USA odsouzen za účast na uplácení při privatizaci v Ázerbájdžánu
Viktor Kožený.
Viktor Kožený. | Foto: ČTK

Washington - Někdejší společník finančníka českého původu Viktora Koženého Frederic Bourke by měl tento týden nastoupit výkon ročního trestu vězení, k němuž byl v USA odsouzen za účast na uplácení při privatizaci v Ázerbájdžánu.

Jak v pondělí informovala agentura Bloomberg, 67letý podnikatel by měl odpykání trestu zahájit do 10. května.

Newyorský soud uznal Bourkeho v roce 2009 vinným z účasti v úplatkářství. Toho se dopustil tím, že investoval osm milionů dolarů (přes 155 milionů dolarů) v rámci korupční dohody uzavřené v roce 1998 s cílem ovládnout ázerbájdžánskou státní ropnou společnost. Bourke vinu popírá a tvrdí, že je jednou z obětí, nikoli společníkem Koženého, který celý podnik zorganizoval.

Bourke se do poslední chvíle snažil využít všech právních možností k odvrácení procesu a posléze k zvrácení rozsudku. Poslední naděje mu ale padla v březnu, když se Nejvyšší soud USA odmítl zabývat jeho stížností na procesní pochybení soudce při projednávání jeho případu.

O úplatcích věděl, rozhodl soud

S Koženým se Bourke seznámil v roce 1997, když podnikatel českého původu hledal investory pro privatizaci ázerbájdžánského ropného průmyslu. Do operace, jejímž cílem bylo získat podíl na privatizované ropné společnosti Socar, vložili američtí investoři 350 milionů dolarů. Stát firmu ale neprodal a investice ztratily hodnotu.

Američtí vyšetřovatelé obvinili Koženého, že při pokusu o privatizaci ázerbájdžánského průmyslu uplácel tamní představitele. Finančník Bourke podle rozhodnutí soudu sám neuplácel, o úplatcích však věděl, a tím pádem se na korupci podílel. Dva poradci Koženého před soudem uvedli, že Bourkovi předem sdělili záměr dát vedoucím ázerbájdžánským činitelům miliardy dolarů výměnou za získání ropné společnosti.

Spojené státy usilují i o soud s Koženým, který však žije na Bahamách a tamní úřady ho v roce 2010 odmítly do USA vydat. Jejich rozhodnutí o dva roky později potvrdil i soudní výbor Státní rady britské královny, který je poslední soudní instancí některých britských kolonií.

O vydání Koženého rovněž usiluje Česká republika. Někdejší prezident harvardských fondů, který mimořádně zbohatl na československé kuponové privatizaci na začátku 90. let, byl loni na podzim odvolacím soudem v Praze odsouzen k deseti letům vězení za účast na zpronevěře majetku. Způsobená škoda podle verdiktu přesáhla deset miliard korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy