Slovenský exprezident Kiska v politice zcela končí. V pondělí ho čeká další operace

ČTK ČTK
28. 6. 2020 16:33
Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska, který vede vládní stranu Za lidi, se rozhodl v politice definitivně skončit. Jak poznamenal slovenský list Nový čas, exprezident své rozhodnutí sdělil po měsících mlčení. Kisku trápí zdravotní potíže, což byl i důvod jeho rozhodnutí. Kiska dal ale najevo i zklámání, že jeho strana je po únorových parlamentníchvolbách nejmenším členem vládní koalice.
Kiska už v březnu oznámil, že se vzdává mandátu poslance, kterým byl zvolen v únorových volbách.
Kiska už v březnu oznámil, že se vzdává mandátu poslance, kterým byl zvolen v únorových volbách. | Foto: Ludvík Hradilek

"Mé zdraví mi nedovoluje zůstat aktivní v politice," napsal Kiska a dodal, že ho v pondělí čeká další operace, třetí za posledních pět let a druhá za necelý rok. I přes loňskou operaci srdce stále trpí arytmií, kterou se někdy nedaří ani opakovaně odstranit. Už v pátek proto předsednictvu své strany oznámil, že na srpnovém sněmu nebude kandidovat na předsedu.

Strana podle něj není o jednom člověku, každý je nahraditelný. Strana Za lidi se také podle Kisky potřebuje "znovu nadechnout", i když ve vládě spravuje ministerstvo spravedlnosti a resort, pod který patří fondy Evropské unie.

"Naše ministryně i našich 12 poslanců pracují na tom, aby Slovensko bylo slušnější zemí, kde platí spravedlnost pro každého stejně, kde nevládne korupce a 'našinci'. (Bývalého premiéra Roberta) Fica jsme definitivně porazili, nemá šanci se vrátit. To ale nestačí, Slovensko musí jít vpřed," vzkázal bývalý prezident.

Kiska se za svůj mandát mnohokrát střetl i s populistickým ministerským předsedou Ficem, jehož politický pád začal po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Vlna pobouření si vynutila Ficovu rezignaci z funkce šéfa vlády. Parlamentní volby v poslední únorový den ukončily nadvládu Ficovy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD), která tak po čtyřech vítězstvích v řadě odešla do opozice.

Kiska už v březnu oznámil, že se vzdává mandátu poslance, kterým byl zvolen v únorových volbách. Zdůvodnil to rovněž zdravotními komplikacemi, kvůli kterým se neúčastnil ani posledních jednání o vytvoření vládní čtyřkoalice.

 

Právě se děje

Další zprávy