Exprezident Lula byl hlavou korupční chobotnice, tvrdí žalobce. Začíná soud

Simone Radačičová Simone Radačičová
21. 9. 2016 13:08
Bývalý brazilský prezident Luis Inácio Lula da Silva stane před soudem kvůli podezření z korupce a praní špinavých peněz. Podle žalobců Lula celý korupční systém řídil. Korupční skandál kolem Petrobrasu mezitím nijak neutichá. Zapletly se do něj špičky tamní politické scény, a to včetně aktuální hlavy státu Michela Temera. Brazílie v posledních měsících prožívá horké chvíle. Nedávno se tamní Senát v hlasování o ústavní žalobě, tedy takzvaném impeachmentu vyslovil pro odvolání prezidentky Dilmy Rousseffové.
Bývalý brazilský prezident Luis Inácio Lula da Silva.
Bývalý brazilský prezident Luis Inácio Lula da Silva. | Foto: Reuters

Brasília – Bývalý brazilský prezident Luis Inácio Lula da Silva stane před soudem kvůli podezření z korupce a praní špinavých peněz. Soudce Sergio Moro rozhodl, že pro soud existuje dostatek důkazů.

Žalobci se domnívají, že populární politik a bývalý odborový předák byl mozkem složitého korupčního systému kolem polostátní ropné společnosti Petrobras.

Charismatický Lula tak podle nich sehrál mnohem větší roli, než se dosud vědělo.

Lula je v Brazílii vůbec nejoblíbenějším politikem. Navíc se nijak netají tím, že by ještě rád svoji dosavadní popularitu využil. Už dříve se nechal slyšet, že se hodlá vrátit zpět do prezidentského paláce. Další volby se konají už v roce 2018 a jeho šance byly až dosud podle komentátorů velmi vysoké.

Image oblíbeného politika utrpí

Lula, který je pro mnohé Brazilce doslova ikonou, se narodil se do velmi chudých poměrů, živil se například jako pouliční čistič bot. I coby prezident se pak soustředil na pomoc chudým – díky štědré státní podpoře se miliony Brazilců vymanily z extrémní chudoby, další miliony se vyšvihly do střední třídy.

Narůstající skandál kolem Petrobrasu ale může jeho popularitou silně zatřást a zhatit jeho politické šance. Proti němu vznesená obvinění jsou velmi vážná.

"Lula nejenže věděl o korupci kolem Petrobrasu, ale on celý korupční systém ovládal," tvrdí žalobce Deltan Dallagnol. Ten se navíc domnívá, že bývalý prezident řídil rozsáhlý systém korupce i poté, co odešel z funkce v roce 2010.

Lula veškerá obvinění odmítá

Žalobce uvádí, že sám Lula si na úplatcích přišel nejméně na asi milion dolarů, tedy asi 25 milionu korun, a na dvě luxusní vily.

Tím však obvinění proti exprezidentovi nekončí. Díky korupci se Lulovi údajně dařilo udržet u moci jeho Stranu práce a její spojence.

Výměnou za úplatky prý Lulovi spojenci udělovali zakázky stavebním firmám. Z nich se pak financovaly například předvolební kampaně nebo další úplatky.

"Je to obrovská rána Lulově mýtu," domnívá se Claudio Couto, profesor politologie z vysoké školy Fundação Getúlio Vargas v Sao Paulu.

Lula veškerá obvinění odmítá a tvrdí, že se jedná o spiknutí jeho politických odpůrců. Pokud by totiž soud uznal Lulu vinným, tak by podle zákona nemohl v příštích osmi letech kandidovat ve volbách. To by ukončilo šance Luly i jeho Strany práce vrátit se zpět k moci.

"Mám čisté svědomí. Budeme pokračovat v boji," slíbil bývalý prezident svým stoupencům. "Pokud prokážou, že jsem zkorumpovaný, tak půjdu sám do vězení," dodal.

Do korupce se zapletly politické špičky

Brazílie v posledních měsících prožívá horké chvíle. Nedávno se tamní Senát v hlasování o ústavní žalobě, tedy takzvaném impeachmentu vyslovil pro odvolání prezidentky Dilmy Rousseffové. Ta podle senátorů v minulosti vypůjčila peníze ze státních bank, aby zakryla peníze v rozpočtu.

Odvolání prezidentky bylo ranou i pro Lulu, který byl považován za jejího politického mentora a spojence.

Korupční skandál kolem Petrobrasu mezitím nijak neutichá. Zapletly se do něj špičky tamní politické scény, a to včetně aktuální hlavy státu Michela Temera, na kterého také padá stín podezření z braní úplatků. Z jeho vlády ostatně kvůli obvinění z korupce museli odejít tři ministři.

 

Právě se děje

Další zprávy