Přišel čas na vzpouru. Expremiér Tony Blair burcuje Brity, aby se postavili proti Brexitu

ČTK ČTK
17. 2. 2017 15:12
Někdejší britský premiér a labouristický politik Tony Blair burcuje lidi v Británii, aby se vzepřeli odchodu z Evropské unie. "Lidé hlasovali, aniž znali skutečné podmínky Brexitu," uvedl mimo jiné ve svém pátečním projevu. Připomněl také, že Skotsko s vystoupením země z Unie jasně nesouhlasí. Proto podle Blaira reálně hrozí rozpad Spojeného království. Úřad současné premiérky Theresy Mayové v reakci na Blairovu řeč uvedl, že vláda je "zcela odhodlána" Brexit uskutečnit. Jednání by měla začít nejpozději koncem března.
Britský expremiér Tony Blair.
Britský expremiér Tony Blair. | Foto: Reuters

Londýn - Bývalý britský premiér Tony Blair vyzval obyvatele Británie, aby povstali proti odchodu své země z Evropské unie.

Labouristický politik v pátečním projevu kromě jiného uvedl, že podmínky takzvaného Brexitu ohrožují budoucnost Británie. Vyjádřil se jménem své nové proevropské skupiny Open Britain. Zatím ale není jasné, jak velkou podporu Blairova kampaň získá.

"Lidé hlasovali, aniž znali skutečné podmínky Brexitu. Ty podmínky teď byly upřesněny a lidé mají právo změnit názor. Naším úkolem je přesvědčit je, aby to udělali," řekl Blair na adresu odpůrců odchodu země z Unie. Odsoudil také to, že britská vláda se rozhodla k "Brexitu za každou cenu" bez ohledu na dopady, jaké to pro Británii bude mít.

Při svém prvním velkém vystoupení od červnového referenda Blair varoval, že jednou z hrozeb kolem Brexitu je rozpad Spojeného království. Připomněl, že Skotové jasně hlasovali pro setrvání v EU. Brexit v tomto autonomním regionu oživil separatistické tendence a možné budoucí referendum by mohlo vyústit v osamostatnění Skotska, soudí expremiér.

"Nyní není čas na ustupování, netečnost či beznaděj. Přišel čas ke vzpouře na obranu toho, čemu věříme," prohlásil Blair při zahájení své kampaně v londýnské City.

Například otázka imigrace ze zemí EU na britské ostrovy, která hrála významnou roli v referendu, se dá řešit jinak než Brexitem, věří Blair.

On sám byl ve funkci premiéra v letech 1997 až 2007. Jeho vláda čelila doma kritice, že dříve než ostatní země EU zcela otevřela dveře pracujícím z Česka a dalších nových členských států převážně ze střední a východní Evropy.

Současná konzervativní premiérka Theresa Mayová je odhodlána zahájit vyjednávání o Brexitu s evropskými partnery nejpozději koncem března. Nedávno sdělila, že má v úmyslu zcela zpřetrhat dosavadní pouta a počítá i s odchodem z jednotného unijního trhu. Dojednat chce nové podmínky spolupráce Londýna s EU. Zdůraznila, že je potřeba respektovat výsledek loňského referenda, a politiky varovala před snahou narušovat nastolenou cestu ven z EU.

Úřad premiérky reagoval na Blairův postoj potvrzením, že vláda je "zcela odhodlána" Brexit uskutečnit. Bývalý ministr a šéf Konzervativní strany Iain Duncan Smith řekl, že Blairova slova jsou "arogantní a naprosto nedemokratická".

 

Právě se děje

Další zprávy