Exšéf české policie může velet Europolu. Zbývají mu poslední dva soupeři

Ondřej Houska Ondřej Houska
6. 10. 2017 13:34
Šéfem Europolu, který bojuje proti mezinárodnímu organizovanému zločinu, by se mohl stát bývalý policejní prezident Oldřich Martinů. Ve finálovém kole ale musí porazit dva protikandidáty: Catharine De Bolleovou z Belgie a Wila van Gemerta z Nizozemska. O tom, kdo Europol povede, by měly podle pravidel rozhodnout odborné schopnosti kandidátů. Od roku 2011 je Martinů zástupcem ředitele Europolu, kterým je Brit Rob Wainwright, jehož mandát letos vyprší.
Oldřich Martinů.
Oldřich Martinů. | Foto: Ondřej Besperát

Haag/Praha - Bývalý český policejní prezident Oldřich Martinů má nakročeno k zisku funkce šéfa Europolu. Tedy úřadu, který koordinuje boj s nejzávažnějším zločinem v celé Evropské unii. Pokud by uspěl, stal by se jedním z nejvýše postavených Čechů v Evropské unii.

Martinů podle zjištění Aktuálně.cz postoupil mezi tři finalisty, kteří se o funkci utkají. O tom, kdo Europol povede, rozhodnou na jedné ze svých schůzek ministři vnitra zemí EU.

Informaci Aktuálně.cz potvrdil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). "Snažíme se vyjednávat, aby měl pan Martinů mezi ostatními státy co největší podporu," řekl Chovanec. Podle něj by případné vítězství Martinů bylo "přínosem pro Česko i pro českou policii a důkazem toho, že máme v Europolu vysoké renomé." Martinů má ve finálovém kole dva protikandidáty: Catharine De Bolleovou z Belgie a Wila van Gemerta z Nizozemska.

Úkolem Europolu, který sídlí v nizozemském Haagu, je boj proti mezinárodnímu organizovanému zločinu. Snaží se zefektivnit spolupráci členských zemí EU, například pomocí výměny informací.

Europol se věnuje hlavně boji proti praní špinavých peněz, obchodu s drogami nebo s lidmi a prevenci terorismu. V poslední době se víc než dřív zaměřuje i na koordinaci boje s ilegální migrací a kybernetickým zločinem. V nizozemském Haagu pro něj pracuje víc než 1000 zaměstnanců.

O tom, kdo Europol povede, by měly podle pravidel rozhodnout odborné schopnosti kandidátů. "Z tohoto důvodu na všech úrovních prezentujeme odborné kvality, zkušenosti a dosavadní výsledky Oldřicha Martinů," řekl Aktuálně.cz státní tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády Aleš Chmelař. Podle něj je postup Martinů mezi poslední tři kandidáty velkým úspěchem české diplomacie.

Oldřich Martinů byl v letech 2007 až 2010 českým policejním prezidentem. Ve funkci skončil na nátlak tehdejší vládní strany Věci veřejné. Od roku 2011 je zástupcem ředitele Europolu, kterým je Brit Rob Wainwright, jehož mandát letos vyprší. Martinů zaslané otázky nechtěl komentovat.

S ohledem na útok v redakci Charlie Hebdo, kdy po Evropě operují cvičení jednotlivci, je nebezpečí útoku relativně vysoké. Pro zpravodajce je těžké tyto snahy odhalit, říká Oldřich Martinů z Europolu | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 6 minutami

Norský hokejový obránce Holös se představí už na patnáctém mistrovství světa

Obránce Jonas Holös z Linköpingu nechybí v norské nominaci na hokejové mistrovství světa v Rize a představí se už na 15. světovém šampionátu v kariéře. Jediný současný norský zástupce v NHL útočník Mats Zuccarello hraje s Minnesotou play off. Kouč Petter Thoresen má v kádru ze Severní Ameriky dva hráče z nižší AHL.

Nominace hokejistů Norska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Henrik Holm (Stavanger), Jonas Arntzen (Örebro/Švéd.), Henrik Haukeland (Färjestad/Švéd.),

obránci: Max Krogdahl (Frisk Asker), Emil Lilleberg (Sparta Sarpsborg), Kristian Östby (Stavanger), Christian Bull (Krefeld/Něm.), Stefan Espeland (Salcburk/ICEHL), Ole Julian Björgvik Holm (Cleveland/AHL), Jonas Holös (Linköping/Švéd.), Christian Kasastul (AIK Stockholm/Švéd.), Erlend Lesund (Rögle/Švéd.),

útočníci: Magnus Brekke Henriksen, Tobias Lindström, Martin Röymark (všichni Valerenga Oslo), Ludvig Hoff, Tommy Kristiansen (oba Stavanger), Andreas Heier (Stjernen), Thomas Valkvae Olsen (Frisk Asker), Eirik Östrem Salsten (Storhamar), Michael Haga (Djurgaaden/Švéd.), Mats Rosseli Olsen (Frölunda/Švéd.), Sondre Olden (Sheffield/Brit.), Ken André Olimb (Düsseldorf/Něm.), Mathis Olimb (Wolfsburg/Něm.), Mathias Emilio Pettersen (Stockton/AHL), Samuel Solem (AIK Stockholm/Švéd.), Mathias Trettenes (Biel-Bienne/Švýc.).

před 1 hodinou

V kádru Běloruska pro MS je Šarangovič z New Jersey, Andrej Kosticyn chybí

Útočník Jegor Šarangovič z New Jersey je hlavní hvězdou sedmadvacetičlenné nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa. Vedle jediné posily z NHL jsou v kádru také tři naturalizovaní Kanaďané a dva Američané. Chybí útočník Andrej Kosticyn z Pardubic, který se v přípravě na šampionát zranil.

Nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Alexej Kolosov, Danny Taylor (oba Dinamo Minsk/KHL), Konstantin Šostak (Čerepovec/KHL),

obránci: Stěpan Falkovskij, Vladislav Jerjomenko, Ilja Solovjov, Ilja Šinkevič, Dmitrij Znacharenko (všichni Dinamo Minsk/KHL), Dmitrij Koronov, Jevgenij Lisovec (oba Ufa/KHL), Andrej Antonov (Junosť Minsk), Nick Bailen (Čeljabinsk/KHL), Kristian Chenkel (Kazaň/KHL),

útočníci: Arťom Děmkov, Francis Paré, Shane Prince (všichni Dinamo Minsk/KHL), Sergej Drozd, Stanislav Lopačuk, Michail Stefanovič (Junosť Minsk), German Něstěrov (Gomel), Andrej Bělevič (Nižnij Novgorod/KHL), Vladislav Kodola (Čerepovec/KHL), Nikita Komarov (Omsk/KHL), Sergej Kosticyn (Bratislava Capitals/ICEHL), Geoff Platt (Ufa/KHL), Jegor Šarangovič (New Jersey/KHL), Danila Klimovič (Zubři Minsk).

Další zprávy