Exšéf české policie může velet Europolu. Zbývají mu poslední dva soupeři

Ondřej Houska Ondřej Houska
6. 10. 2017 13:34
Šéfem Europolu, který bojuje proti mezinárodnímu organizovanému zločinu, by se mohl stát bývalý policejní prezident Oldřich Martinů. Ve finálovém kole ale musí porazit dva protikandidáty: Catharine De Bolleovou z Belgie a Wila van Gemerta z Nizozemska. O tom, kdo Europol povede, by měly podle pravidel rozhodnout odborné schopnosti kandidátů. Od roku 2011 je Martinů zástupcem ředitele Europolu, kterým je Brit Rob Wainwright, jehož mandát letos vyprší.
Oldřich Martinů.
Oldřich Martinů. | Foto: Ondřej Besperát

Haag/Praha - Bývalý český policejní prezident Oldřich Martinů má nakročeno k zisku funkce šéfa Europolu. Tedy úřadu, který koordinuje boj s nejzávažnějším zločinem v celé Evropské unii. Pokud by uspěl, stal by se jedním z nejvýše postavených Čechů v Evropské unii.

Martinů podle zjištění Aktuálně.cz postoupil mezi tři finalisty, kteří se o funkci utkají. O tom, kdo Europol povede, rozhodnou na jedné ze svých schůzek ministři vnitra zemí EU.

Informaci Aktuálně.cz potvrdil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). "Snažíme se vyjednávat, aby měl pan Martinů mezi ostatními státy co největší podporu," řekl Chovanec. Podle něj by případné vítězství Martinů bylo "přínosem pro Česko i pro českou policii a důkazem toho, že máme v Europolu vysoké renomé." Martinů má ve finálovém kole dva protikandidáty: Catharine De Bolleovou z Belgie a Wila van Gemerta z Nizozemska.

Úkolem Europolu, který sídlí v nizozemském Haagu, je boj proti mezinárodnímu organizovanému zločinu. Snaží se zefektivnit spolupráci členských zemí EU, například pomocí výměny informací.

Europol se věnuje hlavně boji proti praní špinavých peněz, obchodu s drogami nebo s lidmi a prevenci terorismu. V poslední době se víc než dřív zaměřuje i na koordinaci boje s ilegální migrací a kybernetickým zločinem. V nizozemském Haagu pro něj pracuje víc než 1000 zaměstnanců.

O tom, kdo Europol povede, by měly podle pravidel rozhodnout odborné schopnosti kandidátů. "Z tohoto důvodu na všech úrovních prezentujeme odborné kvality, zkušenosti a dosavadní výsledky Oldřicha Martinů," řekl Aktuálně.cz státní tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády Aleš Chmelař. Podle něj je postup Martinů mezi poslední tři kandidáty velkým úspěchem české diplomacie.

Oldřich Martinů byl v letech 2007 až 2010 českým policejním prezidentem. Ve funkci skončil na nátlak tehdejší vládní strany Věci veřejné. Od roku 2011 je zástupcem ředitele Europolu, kterým je Brit Rob Wainwright, jehož mandát letos vyprší. Martinů zaslané otázky nechtěl komentovat.

S ohledem na útok v redakci Charlie Hebdo, kdy po Evropě operují cvičení jednotlivci, je nebezpečí útoku relativně vysoké. Pro zpravodajce je těžké tyto snahy odhalit, říká Oldřich Martinů z Europolu | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy