Bývalý papež cítí úlevu, že nemusí stát v čele církve

ČTK ČTK
23. 4. 2013 20:51
Benedikt se cítí čím dál slabší, což souvisí s věkem. Je rád, že může odpočívat
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Vatikán - Bývalému papeži Benediktu XVI. se ulevilo, že už nemusí nést tíhu řízení církve. Emeritní papež se sice cítí být stále slabší, souvisí to ale s jeho vysokým věkem, nikoli nějakou nemocí.

Uvedl to v rozhovoru pro britský list The Daily Telegraph papežův bratr Georg Ratzinger.

Benedikt nyní pobývá v letním papežském sídle Castel Gandolfo, později, zřejmě počátkem května, by se měl přestěhovat do bytu v klášteře ve vatikánských zahradách. Od své rezignace 28. února se drží v ústraní a veřejně nevystupuje.

Podle Georga Ratzingera, který je rovněž duchovním, je jeho mladší bratr v Castel Gandolfu šťastný. Viděl to na vlastní oči, když ho před pár dny navštívil, aby spolu oslavili Benediktovy 86. narozeniny, které měl 16. dubna.

"Stále trpí kvůli problémům církve, ale opravdu se mu ulevilo, že už tu tíhu nenese na svých ramenou," uvedl Ratzinger starší.

Před dvěma týdny se v některých médiích objevily informace, že se stav emeritního papeže prudce zhoršil. Vatikán to odmítl a stejně tak se vyjádřil i Georg Ratzinger.

"Je velmi starý, netrpí žádnou chorobou, jen slábne kvůli svému věku," prohlásil. Oba bratři si jsou velmi blízcí, volají si každý týden a Georg dokonce i věděl dlouho dopředu, že jeho bratr chce rezignovat na svůj úřad.

V Castel Gandolfu nyní tráví Benedikt většinu času modlitbami, čtením knih a hraním na piano. Čeká až jeho nové sídlo přímo ve Vatikánu přestaví.

U příležitosti jeho narozenin byl v Římě představen jeho nový portrét. Dílo německého umělce Michaela Triegela ale vyvolalo smíšené reakce. Bývalý pontifik má na portrétu přivřené oči a jeho obličej vypadá dosti natekle.

Údajně i Benediktův osobní sekretář Georg Ganswein "nevypadal příliš nadšeně". Obraz by měl viset v kanceláři německého velvyslance ve Vatikánu.

 

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy