Bývalý kyrgyzský prezident je ve vazbě. Obvinění z korupce dále odmítá

ČTK ČTK
9. 8. 2019 9:27
Bývalý kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev byl v noci na pátek uvězněn ve vyšetřovací vazbě tajné služby a obviněn z korupce a dalších zločinů. Oznámily to tiskové agentury. Atambajev obvinění odmítá.
Video: Rádio Svobodná Evropa

"Soud v Biškeku, který zasedal v sídle státního výboru národní bezpečnosti, rozhodl uvalit vazbu po dobu vyšetřování, do 26. srpna," řekl agentuře Interfax exprezidentův obhájce. Obvinění podle serveru 24.kg odmítl jako neopodstatněná, bývalou hlavu státu by navíc měla chránit imunita.

Atambajev se po středečních chaotických pokusech o zatčení sám ve čtvrtek vzdal pořádkovým silám. Ty jej po dva dny obléhaly v jeho rezidenci ve vsi Koj-Taš u Biškeku, kde jej bránila až tisícovka jeho přívrženců.

Exprezidentovo zadržení nezmírnilo ve středoasijském Kyrgyzstánu napětí, které ve čtvrtek přerostlo v násilné protesty v centru hlavního města Biškek. Stoupencům bývalé hlavy státu se přes policejní kordony podařilo do Biškeku proniknout. Demonstranti žádali demisi prezidenta Sooronbaje Žeenbekova, který je považován za hlavního Atambajevova politického soka.

Policie k rozehnání davu použila gumové projektily, vodní děla a ohlušující granáty. Skoro stovka lidí utrpěla zranění, policie v pátek oznámila, že zadržela čtyři desítky demonstrantů.

Do Biškeku se navzdory napětí sjeli premiéři členských zemí Euroasijské hospodářské unie (EAHU), ekonomického společenství spojujícího Rusko s několika postsovětskými státy. Summit, plánovaný dlouho předem, má projednat ekonomickou integraci v euroasijském prostoru. Podle ruského velvyslanectví v Biškeku je situace klidná. Prezident Žeenbekov během schůzky s arménským premiérem Nikolou Pašinjanem vyjádřil přesvědčení, že summit bude úspěšný.

Dvaašedesátiletý Atambajev, který stál v čele chudé středoasijské země v letech 2011 až 2017, byl nedávno zbaven imunity. Obvinění z korupce, z pozemkových podvodů a osvobození člena zločineckého gangu odmítá a tvrdí, že jde o politické pronásledování ze strany nynějšího vedení státu v čele s prezidentem Žeenbekovem.

Tomu sám pomohl do prezidentského křesla v dobách, kdy ještě býval jeho chráněncem. Později se vztahy mezi oběma politiky prudce zhoršily. Osobní konflikt budí obavy z vážných potíží v postsovětské středoasijské republice, kterou trápí také národnostní napětí, poznamenala agentura AFP.

Při opakovaných pokusech o Atambajevovo zatčení byl jeden policista zabit a zraněna byla další padesátka lidí, z toho asi polovina policistů. Atambajev se v médiích chlubil, že při odrážení útoku sám střílel, ale snažil se nikoho netrefit. Do policejní akce se údajně zapojilo dva tisíce mužů.

Kyrgyzstán prošel od rozpadu bývalého Sovětského svazu složitým vývojem, v roce 2005 byl svržen tehdejší prezident Askar Akajev, stejný osud o pět let později potkal exprezidenta Kurmanbeka Bakijeva. Akajev žije v ruském a Bakijev v běloruském exilu.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy