Bývalý kancléř Schröder komplikuje život německým sociálním demokratům. Hodlá vzít miliony od Putina

Ondřej Houska Ondřej Houska
16. 8. 2017 14:12
Němečtí sociální demokraté (SPD) chtěli v předvolební kampani využít i tvář bývalého kancléře Gerharda Schrödera. To ale komplikuje jeho chystané angažmá ve vedení ruské ropné společnosti Rosněfť, která má velmi blízko k ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi. EU na Rosněfť uvalila sankce, a pokud by měl Schröder hájit její zájmy, mohl by se dostat do přímého konfliktu s německou zahraniční politikou.
Gerhard Schröder loučící se se stranou.
Gerhard Schröder loučící se se stranou. | Foto: Reuters

Berlín - To, že má bývalý německý kancléř Gerhard Schröder rád Rusko, není žádnou novinkou.

Jen pár týdnů poté, co v roce 2005 opustil kancléřství, přešel do vysoké funkce v kontroverzním ruském plynovodu Nord Stream. Teď má ale Schröder namířeno ještě mnohem blíže k ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi. Pro jeho domovskou sociálně demokratickou stranu (SPD) to v současné německé předvolební kampani může být velký problém.

Bývalý kancléř se má příští měsíc stát členem dozorčí rady ropné společnosti Rosněfť, ve které má většinový podíl ruský stát. Z hlediska Kremlu jde o naprosto klíčovou firmu. Její šéf Igor Sečin patří k nejbližším spolupracovníkům prezidenta Putina.

Na Rosněfť i na Sečina uvalily země Evropské unie sankce kvůli ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym a následné ruské vojenské pomoci proruským separatistům na Ukrajině.

SPD se od Schrödera odvrací

Současný šéf SPD a kandidát na kancléře Martin Schulz se od Schröderova nového angažmá v bezprostřední blízkosti Kremlu distancoval.

"Já bych to neudělal. Mám v tom jasno: až odejdu z postu kancléře, nikdy nebudu pracovat v soukromém sektoru," napsal Schulz na svém Facebooku. Tvrdí, že pokud ho Němci zvolí šéfem vlády, nehrozí u něj následně žádný střet zájmů. 

Deník Bild napsal, že Rosněfť členům své dozorčí rady loni dohromady vyplatil v přepočtu zhruba 1,3 miliardy korun. Tedy asi 150 milionů korun na jednoho. Schröder se proti této zprávě ohradil. O tom, kolik bude brát on, podle něj zatím není rozhodnuto. Očekává prý ale, že jeho plat nebude vyšší než 600 tisíc eur ročně, což je přes 15 a půl milionu korun.

Schulz chtěl Schrödera podle všeho využít v současné předvolební kampani. Na sociálních sítích ho často pochvalně zmiňoval a podle německých médií chtěl, aby se Schröder účastnil některých předvolebních shromáždění SPD. Když bývalý kancléř začátkem roku vystoupil na stranickém sjezdu, sklidil od delegátů nadšený aplaus.

Schulz přitom kritizuje některé části sociálních reforem, které Schröder coby kancléř prosadil v letech 1998 až 2005. Například omezení podpory v nezaměstnanosti pro lidi starší 50 let zašlo podle Schulze příliš daleko.

Schulz by na druhou stranu chtěl být vnímán podobně jako Schröder, přezdívaný Macher, jako někdo, kdo dosáhne toho, čeho si zamane. Od Schröderových dob nedokázal žádný sociálnědemokratický politik vyhrát volby a stát se kancléřem. Kancléřské křeslo si od té doby pro sebe zabrala lídryně CDU Angela Merkelová.

Schröder nejspíš zkomplikuje kampaň SPD

Schröderův přechod do vedení firmy Rosněfť nejspíš plány na jeho výraznější pomoc v kampani SPD zkomplikuje.

Političtí konkurenti SPD ihned upozornili, že Schröder bude muset jakožto budoucí člen vedení společnosti Rosněfť hájit její zájmy. Aspoň teoreticky by tedy měl lobbovat i za zrušení evropských sankcí. To je v přímém rozporu s německou zahraniční politikou.

Ta v souladu s ostatními zeměmi EU tvrdí, že sankce je možné zmírnit teprve poté, co Rusko začne naplňovat podmínky příměří na Ukrajině. Německé ministerstvo zahraničí přitom řídí sociální demokracie.

"Schröder už 12 let není kancléřem, ale soukromou osobou. Takže tuhle práci může přijmout. Ale jedno musí být jasné: jeho úkolem bude hájit zájmy akcionářů firmy Rosněfť. Takže musí jednou provždy odejít z německé politiky. Oboje dohromady nejde," prohlásil například člen vedení liberální strany FDP Alexander Graf Lambsdorff.

Sám Schröder všechnu kritiku svého nového angažmá v ruských službách odmítá. "Mám dojem, že vůbec nesouvisí s tím, co dělám, ale že je to součást volební kampaně. Očividně tomu napomohla paní Merkelová," obvinil Schröder současnou kancléřku Angelu Merkelovou, že se touto cestou snaží oslabit sociální demokracii.

Sama Merkelová se ke kauze nevyjádřila. Její mluvčí nové Schröderovo zaměstnání odmítl komentovat.

Bývalý kancléř měl k Rusku vždy blízko. Z faktu, že jeho otec padl jako voják Wehrmachtu v roce 1944 v Rumunsku v bojích s Rudou armádou, si Schröder podle vlastních slov vzal ponaučení, že dobré vztahy mezi Německem a Ruskem jsou zásadně důležité.

Ještě když byl Schröder kancléřem, ruský prezident Putin se osobně zasadil o to, aby mohl spolu se svou čtvrtou manželkou Doris adoptovat ruskou holčičku. O dva roky později, v roce 2006, manželé z Ruska adoptovali chlapce.

Schröder se jako kancléř velmi zasazoval o výstavbu plynovodu Nord Stream. Fakt, že záhy po odchodu z funkce nastoupil do jeho vedení, tak vyvolal velkou kritiku.

Schröder na druhou stranu vždy podporoval vstup zemí střední a východní Evropy do Severoatlantické aliance, i když to Rusko odmítalo.

Průzkum německého institutu Infratest dimap ze začátku srpna vedoucí CDU přisuzuje zhruba 39 procent, druhé SPD pak 24 procent.

 

Právě se děje

Další zprávy